У складних умовах України, де війна, що триває, створила безпрецедентні кризи для бізнесу, для його розвитку слід дизайнувати та втілювати інноваційні підходи та інструменти. У відповідь на критично важливу необхідність фінансової підтримки для здійснення релокації, відновлення виробництва та інфраструктури, утримання команд та інших задач, які стоять перед українським бізнесом, сьогодні вже працюють низка грантових, інвестиційних, кредитних та інших фінансових програм та інструментів для залучення фінансування. Разом з тим, українські ММСП можуть використовувати ще один інструмент для безризикового способу залучення капіталу - краудфандинг, з допомогою якого підприємці можуть не лише отримати фінансові ресурси, але й створити спільноту прихильників, які вірять у місію їхнього бізнесу, тим самим сприяючи зміцненню духу співпраці та солідарності, якої часто бракує бізнесу в умовах війни. Для організацій підтримки бізнесу (ОПБ), що працюють в Україні, інтеграція краудфандингу в своїх програмах може стати поворотним моментом у розширенні можливостей підприємців, з якими вони працюють. Впроваджуючи краудфандингову складову, ОПБ пропонують підприємцям динамічний шлях до різноманітних джерел фінансування, розширюють охоплення ринку та підвищують свою видимість.
Організація Гараж Генг разом з партнерами впродовж серпня 2023 - січня 2024 рр. пілотувала програму IN:SURE UA для українських ММСП з метою допомогти підприємцям отримати необхідні навички у створенні та реалізації краудфандингової кампанії на платформі Велика Ідея. Більше 15 власників українських підприємців створили свої кампанії на платформі, серед яких є й ті, які вже успішно досягли своїх фінансових цілей.
Результати програми демонструють потенціал використання краудфандингу для залучення безризикового і безповоротного капіталу для бізнесу. Тому ми пропонуємо бізнес-асоціаціям, спільнотам та іншим організаціям з підтримки бізнесу розглянути можливість інтегрувати краудфандинг у свої проєкти та програми для бізнесу. Далі детальніше описуємо переваги та практичні рекомендації для ОПБ від такого рішення.
Які вигоди від використання краудфандингу для спільнот і/та організацій підтримки бізнесу?
Нові сервіси для клієнтів та партнерів
Активно використовуючи інструмент краудфандингу, бізнес спільноти, асоціації та організації з підтримки бізнесу можуть розширити свій портфель послуг, надаючи бізнесу доступ до безризикового та безповоротного капіталу.
Підвищення впізнаваності та довіри
Бізнес-об'єднання, які активно підтримують і популяризують краудфандингові кампанії, зможуть підвищити власну впізнаваність та довіру з боку своїх членів. Допомагаючи підприємствам своєї мережі використовувати інноваційні методи залучення фінансування, бізнес-об'єднання будуватимуть довгострокову довіру серед членів своєї спільноти та бажання залишитись в ній довше.
Розбудова спільноти та мережування
Досвід краудфандингу окремих підприємств створює відчуття єдності в бізнес-спільноті, сприяючи співпраці, обміну знаннями та інсайтами. Тому популяризація цього інструменту серед членів спільнот, а згодом і рефлексій під час і після проведення кампаній створить додаткові нагоди для нетворкінгу всередині спільноти.
Практичні рекомендації для бізнес обʼєднань та організацій підтримки бізнесу щодо використання інструментів краудфандингу
Освіта та навчання
Бізнес-об'єднання повинні приділяти першочергову увагу навчанню своїх членів принципам та перевагам краудфандингу. Семінари, вебінари та тренінги можуть допомогти бізнесу орієнтуватися в краудфандингових платформах, формулювати переконливі кампанії та ефективно взаємодіяти з доброчинцями.
Постійна підтримка підприємців у плануванні та реалізації кампанії
Організації повинні допомагати бізнесу у стратегічному плануванні та реалізації краудфандингових кампаній. Це включає встановлення реалістичних цілей збору коштів, розробку ефективних сторітелінгових наративів та формування переліку привабливих винагород для залучення прихильників і доброчинців проєкту. Це ж стосується підтримки в процесі реалізації кампанії, зокрема підтримка та допомога в обранні ефективних каналів комунікації з аудиторіями доброчинців, формування ключових повідомлень, створення додаткових заходів та подій для збору коштів тощо.
Використання мереж та партнерств
Організації з підтримки бізнесу та бізнес-спільноти мають розгалужені мережі та зв'язки в бізнес-середовищі. Використання цих мереж має вирішальне значення для просування краудфандингових кампаній своїх членів. Ці партнерства можуть бути задіяні як для популяризації краудфандингових кампаній так і для отримання фінансової підтримки окремих проєктів.
Залучення співфінансування
Досвід команди Гараж Генг показує, що автори краудфандингових кампаній мають більший стимул та мотивацію розвивати свої кампанії на умовах співфінансування - коли результати їхніх зборів подвоюються, чи потроюються. Така модель співфінансування є привабливою для різних донорів, які заохочують своїх грантоотримувачів до залучення коштів від третіх сторін чи до власних внесків.
Партнерство в рамках програми IN:SURE UA
Команда Гараж Генг та платформи Велика Ідея відкрита до співпраці з різними бізнес обʼєднаннями та організаціями підтримки бізнесу, які прагнуть розширити можливості своїх членів. По-перше, партнерство надає доступ до добре зарекомендованої та авторитетної краудфандингової платформи з перевіреною репутацією, що забезпечує надійний та безпечний шлях для збору коштів. Така співпраця також створює можливості зв'язку зі спільнотою потенційних донорів та доброчинців, які вже співпрацюють з платформою, розширюючи охоплення кампаній, що підтримуються бізнес-об'єднаннями. Загалом, партнерство з BigIdea стає стратегічним активом для бізнес-об'єднань, розширюючи їхні можливості сприяти успішним краудфандинговим кампаніям для своїх членів.
Команда програми IN:SURE UA готова допомогти вашій організації чи мережі використовувати інструменти краудфандингу. Тому якщо вам цікаво спробувати цей інструмент у вашому бізнесі, напишіть нам [email protected].