Якщо американське суспільство готове підтримувати бізнеси у розробці, втілення нових інноваційних продуктів та сервісів вже понад 14 років (з моменту запуску Kickstarter), то українське суспільство останні 10 років тільки відкривало важливість і можливість долучення до вирішення соціальних викликів через соціальні інновації (запуск Спільнкоошту). Зараз ми як суспільство готові перейти до наступного етапу - створювати та розвивати ціннісні бізнеси, які об'єднуватимуть спільноти та робитимуть свій внесок у вирішення соціальних викликів, через колективне фінансування.
10 років ми формували культуру доброчинності та ціннісної підтримки, тому саме зараз прийшов час долучати бізнес до побудови сильного, спроможного та підтримуючого суспільства.
Щоб вистояти та розвивати суспільство, добробут, економіку, новостворений та мікро-бізнес потребує каталізуючого капіталу як ніколи раніше. Для нас, команди Велика Ідея каталізуючий капітал - це доступні демократичні кошти поєднанні з навчальними можливостями. І ми вже вчимо залучати каталізуючий та безризиковий капітал від ціннісної спільноти в рамках програми IN:SURE UA з жовтня 2023 по січень 2024 року
11-13 жовтня відбувся перший навчальний модуль програми Краудфандинг, підсумками якого ми хочемо поділитись з нашими читачами.
Отже,
Як використовувати спільнокошт для бізнесу?
Спершу важливо визначити на що ви хочете залучати ресурси:
- на запуск нового чи розвиток діючого продукту/сервісу,
- на тестування MVP (minimum viable product - мінімально життєздатний продукт),
- на формування спільноти та сформувати перший досвід споживання продукту чи сервісу,
- на підвищення впізнаваності бренду та показувати як ви долучаєтесь до вирішення соціальних викликів.
Приклад:
Свого часу для команди Ґараж Ґенґ актуальним стало питання залучення ресурсів на тестування MVP інструменту, який би дав можливість ініціативним групам та організаціям залучати кошти на свої проєкти. Так у 2012 з'явився інструмент Спільнокошт на платформі Велика Ідея. Каталізуючі кошти на розробку та запуск платформи команда залучила через грантову підтримку від Фонду ім. Гайнріха Бьолля. За перший рік роботи Спільнокошт, як інструмент підтвердив свою сталість та якість, а з часом команда платформи сформувала та налагодила бізнес-модель, де витрати на базове адміністрування платформи забезпечує комісія у розмірі 7%. (Згідно з умовами розміщення проєкту автор сплачує 10% комісії з суми зібраних коштів на платформі. З них близько 3% йде на банківську комісію за перекази коштів, а решта 7% на базове адміністрування платформи, детально про умови платформи читайте в статті).
Під час визначення того, на що залучати кошти важливо пам'ятати, що через краудфандинг ви отримуєте не лише фінансовий, а й соціальний капітал - зв'язки з вашою спільнотою, готовність до співпраці та віру у ваш продукт.
Завдання спільнокошт (краудфандингової) кампанії показати, що бізнес може генерувати якісний продукт у сталий спосіб.
В результаті співпраці бізнесу та спільноти з'являється нова цінність, яка підсилює, або як ми говоримо каталізує цінності в суспільстві.
Приклад:
Платформа Острів - майстерня на районі, яка об'єднує архітекторів, мейкерів та креативних новачків та професіоналів. Роман Сах як співзасновник цієї платформи та дизайн-студії Formografia звертається до колективного фінансування для того, щоб протестувати новий продукт, який команда хоче випускати у світ. Для цього свого часу команда платформи запустила інституційну кампанію на Спільнокошті, щоб забезпечити операційні витрати простору та дати можливість резидентам втілити свої проєкти.
Так за підтримки доброчинців команда Платформи Острів змогла залучити 250 тис. грн та запустити:
- регулярні резиденції - систему підтримки для винахідників та митців, що працюють із суспільними викликами та потребують майстерні (та наших компетенцій) для реалізації/прототипування своїх ідей.
- календар регулярних подій, що дозволяє краще орієнтуватися у публічній програмі Острова та може операційно доповнюватись.
- коворкінг для студентів отримав опцію мікро-роботи, невеличких замовлень, що допомагає студентам отримувати нові навички, підробітком та приносити користь для мешканців району.
- власний освітній продукт: курс тактичного урбанізму, зокрема для архітекторів, що збираються працювати з публічними просторами в малих містах.
- універсальну майстерню OstrivLab - відкрити фаблаб для цікавих і сміливих проєктів, хороших ідей та рішучих людей.
Отримавши перший успішний досвід краудфандингу команда продовжила тестувати свої ідеї через краудфандинг як у співпраці з краудфандинговими платформами, так і залученням безризикового фінансування через гранти. Дізнатись більше про проєкти команди можна в соцмережах.
Як працює краудфандинг
Краудфандингова кампанія має свій життєвий цикл, який включає адаптацію проєкту до розміщення на краудфандинговій платформі, планування промокампанії та задіяності у просування команди проєкту, реалізацію проєкту та звітування перед доброчинцями.
Про те як обрати зручну краудплатформу, яка відповідатиме особливостям проєкту читайте в статті Як обрати комфортну платформу для краудфандингу. Більше про вимоги оформлення проєкту саме на Спільнокошті читайте в гайді.
Вся цільова аудиторія потенційних доброчинців проєкту поділяється на три кола:
Найближче оточення — це ваші друзі, колеги, це ті люди, які вас знають. Це найперше коло, до якого вам варто звертатися.
✔Пишіть особисті повідомлення, листи, влаштуйте зустріч. Люди з першого кола надають свою підтримку найпершими. Вони робитимуть це, бо знають вас добре, знають про те, що ви робите.
✔Закликайте їх не тільки підтримувати проєкт грошима, але і робити дописи у соціальних мережах про вас та вашу кампанію. Коло довіри має дати вам 30% впродовж першого тижня проєкту.
✔Важливо, щоби вони підтримували ваш проєкт у перші години після старту, тоді кампанія буде успішнішою.
Експерти — це фахівці у вашій галузі, лідери думок. Вони будуть більш детально вивчати ваш проєкт: наскільки ви його продумали, наскільки детально та ефективно прорахований бюджет, яким є рівень підготовки з технічної сторони.
✔Комунікувати з ними можна як через онлайн-інструменти (розсилка для підписників, соцмережі, партнерські перепости), так і завдяки подіям. Експерти частіше за все фондують більшими внесками. Їх небагато, але до їхньої думки прислухаються ваші потенційні доброчинці.
✔Тож, поширюйте інформацію про те, хто з лідерів думок чи видатних фахівців вас підтримує, нехай вони діляться своїми думками у соцмережах та ЗМІ. З позначки у 30% завдяки експертній підтримці можна досягти 50% межі зібраних коштів. Як і у випадку інших категорій доброчинців, залучити експертів — робота автора.
Широка громадськість — це люди, які не знають вас, не дуже обізнані у тій сфері, в якій ви пропонуєте реалізувати свій проєкт, але їм подобається відчуття, яке йде від проєкту, вони бажають бути частиною вашого успіху, вони підтримують вас, коли ви вже на позначці 50-70%, коли ви вже майже подолали всі віхи своєї епічної історії. Вони доводять вас до фіналу.
✔Для них магнітом є відчуття вашого успіху та радості.
✔Застосовуйте усі можливі інструменти для роботи з цим колом, людина має побачити або почути інформацію про ваш проєкт від 3-х різних джерел інформації, щоби прийняти рішення про фондування.
Інструменти Спільнокошту для підсилення бізнесу
Додатковим важелем підсилення краудфандингової кампанії - є передача досвіду та експертизи. Тепер доброчинцям можна пропонувати не тільки матеріалізовані вдячності - подарунки, а й передачу м'яких навичок. Цього року на платформі Велика Ідея, оновився розділ Майстеря і тепер експерти та проєктні команди можуть ділитись своїми навичками в обмін на доброчинну підтримку проєкту, ініціативи, організації.
Для цього достатньо обрати яку навичку у форматі чого ви хочете передати - консультація, лекція, онлайн-курс, тест чи подарунок - і подати заявку на підготовку та публікацію вашого анонсу , який формується з картинки-обложки та картки з описом навичок.
Якщо для вас це новий досвід, то рекомендуємо спершу спробувати як працює Майстерня ставши клієнтом-доброчинцем та скористатись консультацією від Дарини Куц з розробки освітнього продукту чи послуги.
Комунікація краудфандингової кампанії
Під час комунікації свого проєкту важливо мати опору під ногами - комунікаційний план. Він включає деталізацію того що саме й коли говорити своїй аудиторії, через які канали комунікації (соцмережі, сайт, співпрацю з іншими медіаресурсами тощо) команда проєкту може ефективно взаємодіяти з аудиторією, та просто генерувати та фіксувати цікаві та креативні ідеї промоції свого проєкту (розіграші, челенджі, аукціони, смішні чи креативні кліпи).
Для проєктних команд ми підготували структуру комунікаційного плану у форматі покрокового to do list, який можна скопіювати та використовувати для комунікаційного супроводу класного проєкту.
Комунікувати про свій проєкт можна по різному, наприклад, звертатись до мемів та трендових активностей або ж добре знати своїх потенційних доброчинців та звертатись до них через зручні для них канали комунікації.
Залишаємо для вас пару креативних прикладів доброчинного краудфандингу для натхнення та настрою генерувати власні ідеї взаємодії з потенційними доброчинцями.
Благодійні збори коштів на підтримку ЗСУ
Так відомий стендап комік Василь Байдак залучає мільйони створюючи у співпраці кавери відомих пісень та вірусно поширює їх у соціальних мережах. Перегляньте останній знятий відеоролик за мотивами Backstreet Boys і спробуйте стриматись, щоб не зробити донат на ЗСУ. Збір був закритий за 12 годин на 5 млн. грн. Так, такий креативний підхід потребує ресурсів, винахідливості та часу для створення вірусного контенту, а далі люди самостійно його підхоплюють, поширюють та роблять внески.
Збір коштів соціального підприємства на обладнання для виробництва
Команда, ще тоді, колег притулку для жінок, що постраждали від домашнього насильства вирішила заснувати соціальне підприємництво з виробництва вишиванок та працевлаштовувати в ньому жінок, які й були мешканками притулку для жінок.
“Так ми можемо продовжувати підтримувати жінок, які звертаються до нас за допомогою економічно — даючи їм роботу.” - ділиться думкою Наталія Дресвянникова, голова Шелтеру святої Ольги. Історія залучення коштів була складною, але результат став надихаючим, бо команда залучила 39 тис. грн на придбання вишивальної машинки та витратних матеріалів.
Повну історію команди читайте у матеріалі колекції Історії Стійкості.
Відкриття майстерні з еко-дизайну
Мисткиня з Києва Настя Лопатюк з підтримкою спільноти змогла залучити 72 тис. грн та отримати подвоєння від Міжнародного Фонду “Відродження” на відкриття майстерні Metåfora еко-дизайну з міні-станцією сортування та шоу-румом на Платформі Острів. Так мрія дівчини перетворилась у реальний простір реінкарнації вторинних ресурсів, де знецінені речі перетворюються на нові художньо-декоративні та функціональні витвори.
Викладачі модуля Краудфандинг:
Ірина Соловей — мислителька, стратегиня з розвитку спільнот та президентка громадської організації Garage Gang, співзасновниця платформи соціальних інновацій Велика Ідея, консультантка по стратегії для програми міського розвитку Код Міста, ініціаторка Go BiGGGA!
Люда Нікітіна — доброчинниця та комунікаційна батарейка краудфандингових кампаній, комунікаційниця платформи соціальних інновацій Велика Ідея.
Програма IN:SURE UA – стимул для твого бізнесу реалізується в межах проєкту ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.