Логічні та очевидні зв’язки фактів та передчуттів формують неймовірні потенціали для поєднання сфер, що вже не мають чітких форм та приналежностей: мистецтво й наука, безпека і відпочинок, високі технології та мода. Креативні індустрії розширюються, змінюються, не втрачаючи свого історичного коріння, а навпаки, беручи поживні сили та ідеї для подальшого розвитку.
Традиційне майбутнє, яке чекає на нас, якщо тримати курс на креативність, у баченні Ірини Соловей. Матеріал закриває колекцію #Потенціали2017 про можливості креативних індустрій у нинішньому році, відкриваючи бемежність простору для втілення сміливих мрій, нових знань та ідей.
Частина І: Слідуй за минувшим. Віднайди прийдешнє
Частина ІІ: Традиційне майбутнє.
Якщо ви хочете бути в курсі виникаючих технологій, які змінюють світ щоденно, рекомендую уважно вивчати огляд інноваторів, візіонерів, підприємців, гуманітаріїв до 35 років, який складає легендарний Массачусецький Інститут Технологій (МІТ).
Фізика – це нова поезія |
||
Кожного року формується свіжий захопливий перелік людей, які трансформують все, що можна і, здавалось, що не можна. Зокрема, Леслі Деван переосмислила технологію, запропоновану в 50-х роках минулого сторіччя для атомних літаків, і разом з однокурсником Марком Масі, здизайнувала альтернативний атомний реактор з розпадом на базі розплавленої солі. І краса в тому, що цей реактор “споживає” атомні відходи. Коли технологію буде комерціалізовано, солеплавильний атомний реактор стане одним із вузлових елементів низьковуглецевої економіки, оскільки атомна енергія є найкращим джерелом з низькими викидами карбону (емісії СО2) серед доступних і маштабованих.
Міжнародне енергетичне агентство (МЕА), що вивчає та порівнює різні сценарії формування енергетичного майбутнього, визначає атомну енергетику як одну з трьох основних технологій. Хтось дивиться на сонце, інші слухають вітер в пошуках нового безпечного для людства джерела енергії, а Леслі і Марк знайшли його в атомі. Фізика – це нова поезія.
Приблизно третина згаданих інноваторів в оглядах МІТ так чи інакше працюють з VR (віртуальна реальність), AR (доповнена реальність) та AI (штучний інтелект).
Вся Каліфорнія гудить як вулик, намагаючись придумати, що робити з людьми після роботизації таких кваліфікованих позицій, як агенти страхування, водії вантажівок чи юристи. Водночас, професор економіки МІТ Девід Аутор обіцяє, що роботи вистачить всім, просто не треба боятись її самим собі придумувати.
Можливо, в цьому і різниця: робот спроможний обробляти велику кількість даних і виконувати ресурсні задачі, а людина, усвідомлюючи інформацію комплексно і користуючись властивим їй даром наративу, готова вигадувати і визначати нову мету, знову і знову.
Як машина, яка вчиться у людей, зможе уникнути нашої звички накладати культурні фільтри? |
||
В “змаганні” та “кооперації” людей і машин багато потенціалу, зокрема, і в питаннях розвитку етики. В комунікаціях машини мають певну перевагу над людиною, оскільки можуть мати програму для перевірки “добросовісності” повідомлення, яке їм надсилають різні джерела. І, навпаки, Ватсон від IBM надає звіти "довіри" щодо відповідей, які він дає людям. AI незабаром може грати певну роль в політиці Японії. Як повідомляє The Guardian, Міністерство економіки, торгівлі і промисловості надає AI на експериментальній основі можливість асистувати службовцям в проектуванні відповідей для міністрів під час засідань кабінету і парламентських сесій. Що ви про це думаєте?
Опитування, проведене серед американців та датчан про перспективу праці під началом програмного робота, який формує пропозиції щодо рішень на основі даних про управління людьми, фінансової або ринкової інформації, показало високу відкритість до неї з боку перших і низьку з боку останніх. Американці очікують, що робот не піддається на культурні установки і зможе більш етично оцінювати результати працівників. Датчани, навпаки, щасливі своїми умовами робочого життя, згодні лише на поєднання людини і робота в керівництві процесами. Мені досі неясно, як машина, яка вчиться у людей, або якій “скормлюють” дані про людську поведінку, зможе уникнути нашої звички накладати культурні фільтри. Якщо АІ вчиться у людей, то працівники компанії отримають керівника, якого самі “виховали”?
Дональд Норман в своїй книзі “Дизайн речей майбутнього” у свій спосіб аргументує, що культурні патерни властиві представникам різних суспільств, діють як єдиний комплекс, як певна стратегія і можуть доповнюювати машинну логіку. Це зрозуміло на прикладі з різними стилями водіння і безпілотниками, які замінять круіз-контроль і будуть ставити автомобілі на парковку. Якщо вас цікавить розвиток стосунків між людьми та машинами, варто звернути увагу на звіти дослідницької організації Gartner, яка зазвичай оцінює перспективи і тенденції різних технологій в усіх сферах промисловості, на які слід зважати лідерам підприємств, стратегам, інноваторам та технічним директорам компаній.
При тому, що кусок AI є у наших смартфонах і навіть в деяких посудомийках, все одно справляє враження новина про те, що машинний розум в translate.google.com виробив "внутрішню" мову з метою посилення ефективності перекладів. Машина виробила допоміжну мову без прямого втручання програмістів. Працюючи з початку вересня 2016 року, нейронна мережа сама до цього прийшла через пару тижнів після переходу на не-символьний метод перекладання.
Відкритість – це новий захист? |
||
Водночас, останніми роками спостерігаються помітні збої в програмному забезпеченні. Масивні витоки даних в Target, Home Depot, BlueCross BlueShield, Anthem, Harvard University, LastPass, і Ashley Madison тільки подряпали поверхню питань кібербезпеки, які ставлять перед нами сучасні комп'ютерні системи. Скандал 2015 року довкола фальсифікації за допомогою спеціальної програми пристроїв для контролю дизельних викидів коштував Volkswagen 16 мільйонів доларів. Безпека кіберпростору – наше все, і в Україні тепер теж.
А безпека процесів ідентифікації в кіберпросторі – це нова індустрія. Тому, якщо deep tech та hard ware є вашими мантрами, вам варто розуміти, що головний клієнт в цьому бізнесі – уряд, тобто громадяни. А ваш головний конкурент – Google, який вже надав хардверну аутентифікацію, а саме ключі безпеки для базі FIDO, своїм 50 000 співробітникам. Так, поступово відбувається уречевлення інтернету, і це додатково стимулює взаємодію між людьми, які користуються пристроями на сумісних платформах.
Кола довіри, сформовані між людьми зі зв’язаними між собою пристроями, називають mesh networks, що українською звучить як чарункові мережі. Таке коло чи мережева структура іншої топології можуть стати інтеграційним інструментом для батьківських комітетів в садочку чи школі чи для учасників ОСББ, як надійний канал, щоб зробити всі грошові внески прозорими.
Нещодавно дізналась про команду Hideez Key, що минулого року запустила одночасно в Україні і Німеччині прототип рішення і розвиненої екосистеми для багатофакторних сценаріїв перевірки аутентичності. В своєму огляді індустрії Генадій Корнев, що співпрацює з творцями Hideez Key, переконливо аргументує глобальну тенденцію до прозорості та культури відкритого коду. Навряд чи все буде open source, але культура обміну ідеями, в цьому контексті, є “інструментом в забезпеченні прозорості коду, спрощення процедур аудиту безпеки і створення довірливих взаємин з кінцевими користувачами”. Відкритість – це новий захист?
Подібні пристрої стануть свого роду інтернет-мультипасом, який ви одягаєте на руку, і це дозволяє вам відкривати і закривати всі ваші гаджети одночасно, як тільки ви покинули кімнату, в якій працювали. Або отримувати спеціальний доступ до переписок чи потоків даних, що потребують додаткової захищеності. Напевно, дружелюбні до технологій хостели і квартири на AirB&B можуть використувати подібні ключі для надання користувачам доступу до будівлі на відстані. Зручно, наприклад, коли прибуваєш в нове місто, проводиш один раз моднявим браслетом і твою реєстрацію підтверджено, другий раз проводиш – двері відкрито, третій – оплату верифіковано.
Кому сертифікат на доступ до тиші? |
||
В Нью-Йорку, і напевно в інших мегаполісах теж, вже пропонують вид послуг для інтровертів – кімната тиші: люди винаймають час в тихих кімнатах і студіях, щоб практикувати медитацію, писати свої книжки і уникати міського гамору. Модель таких стартапів тримається на тому, що ти не мусиш ні з ким спілкуватися, а відкриваєш двері власним “інтернет-мультипасом”. Тепер таку опцію може бути вміщено в елегантний браслет і код для верифікації доступу отримувати на електронну скриньку. Думаю, що сертифікат на таку цінність як доступ до тиші можна сміливо дарувати молодим батькам. А ще забіганим комунікаторам, які всіх перезнайомили і сконтактували з потенційними партнерами, і можуть заслужено відключитись від соціуму на годину чи три.
Софтверна сфера безпеки їсть на сніданок масиви даних і перетравлює їх в корисну інформацію. Кіра Радінськи, яка написала програму для прогнозування імовірних подій, вклала в свій комп’ютер силу, що дозволила опрацювати новини та дані за останні 150 років і розпізнати патерни тенденцій для появи суспільно значимих подій, як, наприклад, холера, яка трапилася в Кубі після посухи в 2012. Суперкомп’ютер КПІ в українській грід-мережі теж добре підходить для обчислення подібних ресурсних задач – на його потужностях робили експеримент ALICE для Великого адронного колайдера, а також виконують моделювання різних речовин на рівні квантової механіки і молекулярної динаміки. Окрім потенціалу для медичної кібернетики, такі потужності можуть проводити розрахунки імовірності літніх пожеж, щоб знати де саме концентрувати сили вогнеборців, або аналіз грунтів і водних потоків. Маючи такі розрахунки, можна впевнено розвивати сферу безпеки як цілісний підхід до захисту землі, лісу, води, повітря і людських комунікацій.
Чистота думок ввійде до щоденної гігієни? |
||
Держава в майбутньому – це екосистема, якій громадянин готовий довірити власні дані. Так, звісно, ми будемо шанувати землю свого походження, але особисті дані все-таки будемо делегувати на зберігання і актуалізацію в надійне місце. Це природно, бо ми хочемо, щоб цифрова медична служба нічого не наплутала під час друку для нас нового органу на 3Д-принтері. Таким чином, деякі компанії вже сьогодні стають таким новим типом країн, і лояльність, чи-то залежність, до них зростає, і нам краще реагувати на це сьогодні.
В майбутньому, що просто зараз виникає перед нами, ми в буквальному розумінні будемо довіряти свої думки машинам. Сканер когнітивної активності допоможе калібрувати магнітну силу думки, щоб ви змогли перехопити ініціативу керування у АІ вашим авто в разі потреби. Так що, чистота думок ввійде до щоденної гігієни? Так і бачу перед очима постер подібного стартапу безпекової індустрії: USE BRAINS AND KEEP CALM. Український варіант – Зберігай спокій як Мамай.
Віртуальна реальність: портал в минуле та проекція в майбутнє |
||
Збереженням культурних пам’яток в Україні методами фотограметрії та інтелектуального моделювання наполегливо займається талановита команда Pixelated Realities. Громадська організація створює проекти у віртуальній реальності, в яких можна прогулятись в часі і просторі українських та іноземних міст. До формування медіатеки важливої архітектури та історичних локацій, як Поштова площа, залучають геодезистів, архітекторів, урбаністів і в результаті цих зусиль виникає частина метавсесвіту, яка буде зберігати образи з минулого, поки є інтернет. Містяни теж можуть долучатися до процесу зйомок цікавих для них об’єктів, і разом фіксуючи зображення будівлі чи скульптури з максимального числа ракурсів. А от обчислення 3D моделей Pixelated Realities здійснюють разом з Інститутом кібернетики НАН на їхньому суперкомп’ютері СКІТ. Співпрацюючи з музеями, скануючи розкопки в динамці чи збираючи матеріали від людей, віртуальна і доповнені реальності створюють портали в минуле та проектують майбутнє. Кейс Поштової площі – приклад того, як археологічні розкопки почали диктувати майбутню забудову.
Дорожні карти підприємців та інвесторів мають реагувати на усвідомлення того, що ми, як і в минулому, прагнемо досягти енергетичної, водної, транспортної, соціальної та інформаційної безпеки, і для цього в нас є потужні технології і талановиті люди. Буде цікаво в кінці 2017 року проаналізувати втілення цих та інших потенціалів для розвитку креативних індустрій в Україні.
В серії #Потенціали2017 розглянуті такі сфери креативних індустрій: Дизайн та Архітектура; Телебачення та Радіо; Видавництво та Сучасне мистецтво; Крафт і Культурний туризм; Гастрономія та Спорт; Музика та Кіно.
Якщо ви дочитали до кінця, і вам подобаються матеріали на Практиках, ще один абзац до вашої уваги:
Ми прагнемо підтримувати якість матеріалів та актуальність тематик. Неспинність у пошуку кращих рішень та нових ідей – один з пріорітетів діяльності Гараж Генг. Ваша участь підтвердить, що ми рухаємось у правильному напрямку. Дізнайтесь більше про команду Гараж Генг, яка втілює проект "Велика Ідея", та підтримайте інституційну діяльність організації: