Частина І: Слідуй за минувшим. Віднайди прийдешнє*
*слоган фільму “Trend Beacons”
Чи зародиться в 2017 році креативна індустрія з глобальним потенціалом, укорінена в українській традиції? Серед таких індустрій в світі вже є аніме, йога, комікси, болівуд, суші, аюрведа, наукові стартапи, а тепер ще й медитація. Медитація – тепер мільярдний бізнес згідно дослідження IBISWorld, і це не враховуючи оплату за скачування більше 1000 застосунків для підтримки усвідомленого життя.
Розвинену креативну індустрію характеризує також те, що вона трансформує інші. Медитують ще не всі, але багато хто на цьому вже заробляє. 22% управлінців з продуктивності компаній запровадили практику медитацій, вартість яких складає від $500 до $10 000 за групову сесію, і очікується, що цей відсоток виросте вдвічі в 2017-му. Можливо, ви вже натикались в соціальних мережах на відео з поліцейськими, які медитують, та про школу, що замістила покарання за бешкетування медитацією. Власне, якщо буддисти та йоги хотіли, щоб весь світ медитував, то можливості для цього зростають дуже динамічно.
В України є п’ять більше чи менше сильних традицій з потенціалом породити креативні бізнеси: одяг з оздобленням-оберегами (fashion), гастрономія з домашніх продуктів (food), медицина з місцевої сировини (health), зберігати спокій в дусі козака Мамая (security) і авангардне мислення з виходом в науку і мистецтво (science and art). Звісно, ми маємо більше традицій, і я назвала лише ті, які в 2016-му демонстрували неабияке пожвавлення і тим сформували тренди, що мають шанс, як легендарна птаха Фенікс, “відродитись з попелу”. Це окрема тема, як ці традиції “спопелялись” нашим споживатництвом та чужим загарбництвом, але наша любов до них виявилась незгасимою.
Любов – це лише один фактор, і без щирої зацікавленості діла не буде, але як щодо інших критеріїв? Потрібні також таланти з глобальною амбіцією і культура інтенсивного обміну ідеями. Для прикладу, без цілеспрямованості Ілана Маска люди і про космос забули б, і про електромобілі думали б скептично. Маск теж знає про роль інтелектуального обміну, бо робить деякі з розробок вільними для інших, тим самим додаючи пального для руху нових ідей. Винятковий програміст і хакер Джодж Хоц, який не пішов працювати в компанію Tesla і замість цього здійснив прорив в розробці штучного інтелекту для безпілотних автомобілів в своєму гаражі, теж знає, що демократизація ідей та технологій важлива. Хлопець, який до 26 років хакнув iPhone та PlayStation3, випустив комплект для безпілотників за $1000 від власного стартапу Comma.ai. Гріх ігнорувати цей стрімкий тренд, то ж розглянемо його також, щоб не псувати собі карму ;).
Отже мода, їжа, здоров’я, безпека, наука з мистецтвом, і транспорт. Що ще українцю для щастя потрібно? А ось що: навчитися застосовувати доступні знання в цих сферах у практичних моделях, або іншими словами, генерувати цінність, розумно її розповсюджувати, і в процесі отримувати прибуток. А з цими навиками можна і точне землеробство далі розвивати, і вкластись в нанотехнології, водночас сформувати етику для цифрової медицини і в кожному селі надавати дітям таку освіту, щоб штучний інтелект у них вчився, а не навпаки. Іншими словами, з поінформованої позиції включитись в глобальний діалог про те, як людству розвиватись так, щоб не вбити планету, на якій ми живемо і, за потреби, заселити нові планети, якщо ця буде очікувати на удар астероїда.
Справа за малим – перенести традиції у майбутнє. Тобто вся відповідальність на нас сьогоднішніх. Важливо усвідомлювати, що добрий бізнес – це не лише про грунтовні знання і лідерське бачення, це ще і про технічно досконале втілення, аналіз і оновлення за потреби. Маштабування доброго бізнесу потребує також здорову екосистему, але почнемо з бачення і знань.
Зі смертю моди, яку оголосила знана провісниця трендів Лі Еделькорт (Li Edelkoort) в 2015-му, через те, що цикл бездумного і швидкого копіювання вуличних модників захланними менеджерами будинків моди замкнувся, світ не знає куди іти за новими ідеями для одягу. Написи на одязі та кольорові комбінації, скульптурні рішення, обмін між хлопцями і дівчатами брюками і спідницями, і навіть одяг, який світиться вночі і змінює колір в день, вже не вражають, не задовільняють і не відповідають двом запитам сучасності: доречність і простота.
Вишиванка була в тренді в 2016-му, але в рамці “Це красиво”. Це добре, але якщо додати також вимір “Це корисно”, то маємо вихід за рамки в такій великій індустрії як одяг. Сучасне покоління культивує красу думки і простоту рішень. Однією з відповідей на це міг би стати одяг з функцією зберігати внутрішню енергію, сприяти довголіттю, підтримувати цілеспрямованість і захищати від поганого настрою інших. Вам цікаво? Такий одяг ще пам’ятають як створювати в Індії і в Україні. Стимулююча конкуренція, мушу сказати, і тому немає часу на сумніви. Поспішати теж негоже, бо самі знаєте, що буде. Сила бізнесу – в майбутній динаміці росту, а здорові екосистеми ми тільки вчимося будувати. Тому краще інвестувати додатковий час у те, щоб освіжити знання процесу і символів, завдяки яким наші предки описували, чи то пак, кодували свій світ на добробут і лад. І, можливо, навіть повчитись у інших культур, як вони маркували енергії в просторі і часі. Легко уявляю собі успішний продаж комплекту з 13-ти одиниць для творчого року, який дарує силу українських небесних символів і бере до уваги маянські земні ритми. Думаю, з тим регіональним різноманіттям, що ми маємо, можна віднайти тринадцять знаків неба. Дослідження точно виведе вас на щось особливе. Головне, щоб історія, яку ви пропонуєте користувачам, була цікавою і цілісною, а решту вони додумають самостійно.
Поки я писала цей текст, Vogue написав, що гуцульські шуби на піку популярності і до цього вже доклались Надія Пожарська і Наталя Каменська, а той хід думок який я запропонувала, як варіант, модераторка проекту PARA Platform Олена Невертій назвала археофутуризмом. Тож, коли ви створите подібне рішення, що запропонує зміст і персоналізованість, світ про вас дізнається, зокрема і завдяки Not Just Label платформі, яка знаходить і підтримує піонерів в індустрії модного одягу. Складність створення особливого одягу в тому, що правдивим він є лише завдяки рукотворним зусиллям і чистим намірам. Відповідно, неперевершена Лі Еделькорт вбачає великий потенціал в тому, як можна поєднувати вправність рук і розум сучасної машінерії, щоб надати різним фантазіям, що можуть проростати на цьому грунті, реально індустріальної пропорції.
Сесіль Пуан’ян (Cecile Poignant), слоу-фудіста і дослідниця трендів, в 2016 році заявила, що їжа – це нова мода. Коливання в смаках проявляються в індустрії їжі більше, ніж в одязі. Напевно фестивалі вуличної їжі – це свого роду “два в одному” для тих, кому важливо помічати, куди рухається світ і як змінюються наші преференції. Сесіль, як спеціалістку в області аналізу тенденцій та інспірації дизайну, бентежить те, що більша частина їжі, яку нам пропагують як натуральну і конче потрібну, а саме рибу і м’ясо, по факту вирощують в штучних умовах. І це недобре ні для нас, ні для планети. Добре, що українці ще не зовсім закинули домашнє господарство і знають, як зберегти фрукти та овочі на зиму, начинити голубці без м’яса на Різдво і зберегли секрети вудження шинки на Великдень. В кожному регіоні, а може й кожній родині, на то є свій рецепт. Система знань, що передає ці своєрідні навички з покоління в покоління, грозиться ось-ось рухнути, але тут її можуть підхопити такі люди, як гастроентузіастка Аврора Огородник, і переосмислити через призму смаків цифрових кочівників. Сподіваюсь, на виході ми отримаємо нові ідеї для національної кухні, і чуттєву композицію смаків для ефектного і ефективного представлення на світовій гастросцені. В цей момент потрібно, щоб з’явилась платформа для підтримки в цій новій темі митців і любителів на кухні, як Food52, велика ідея якої, власне, в тому, щоб змінити систему їжі завдяки самостійному приготуванню хоча б час від часу. Засновниці цієї платформи, на якій, до речі, є гаряча лінія для кухарів, Аманда Хесер і Меріл Стабс, також видали книгу з порадами для приготування сезонної їжі щотижня на цілий рік. Вони наполягають на тому, що приготування їжі власними руками з місцевих продуктів для дружнього кола людей принесе добробут і сталість у ваше життя на довгі роки. І ще вони високо ціннять екосистему, наголошуючи, що страва це не лише її складники, але і все, що її робить – від лляного рушника, в якому подають свіжовипечену паляницю, і до воскової свічки, яка символізує нову зорю, що сходить. До речі, а ви вже куштували сенсаційні десерти, які створює Дінара Касько, архітекторка за освітою з Харкова?
Ріта “Rit Kit” Золотухіна, тату-художниця, яка створює свої роботи на основі живої флори, прагне, щоб тату були у гармонії із людським тілом. І звучить, і виглядає це прекрасно. Гармонія на тілі і в тілі – це ще й про те, що ми можемо зцілювати себе завдяки знанням структури дієвої місцевої рослинності. Українське слово “страва” дає відчуття того, що наші предки знали, що людське тіло достатньо розумне, щоб перетворити цілющу траву на корисну поживу. Напевно той, хто візьметься створити каталог українського різнотрав’я з єдиною метою надати достовірну інформацію про історію, використання і переваги трав і локальних лікарських засобів рослинного походження, зануриться в безмежний потік знань, і час від часу буде виринати то серед широких степів, то у високих горах. Якщо ми серйозно активуємось в цій індустрії, то конкурувати доведеться з самим Китаєм. І це вже не просто кульбабки у полі збирати, а культивувати спадщину, і головне – зберегти її основу, біорізноманіття. І це точно та сфера підприємництва, де екосистема стає поняттям всеохопним і показує, як перетинаються природня, культурна та бізнесові мережі. В одному локальні традиційні методи дуже подібні: вони здебільшого орієнтовані на запобігання погіршенню здоров’я, і не можуть замінити інтенсивне втручання синтезованих ліків, коли проблема вже поглибилась. Це важливо розуміти. Різниця між цими традиційними системами зцілення у тому, що наша – демократичніша і орієнтована більше на ті ускладнення, з якими стикається велика кількість людей, але при цьому має специфічне застосування. Тобто не “100 проблем – один корінь суперсили” для їх вирішення. А чітко: ось ця пахуча травичка від кашлю, а ось – гірка шкірка від розладу шлунку. Легко собі можу уявити успішний продаж “аптечки” для молодої мами, в якій є чебрець, липа, ромашка, сушена чорниця, і череда. Можна так і назвати “5 елементів здорового дитинства”. А хто купує дві, в подарунок баночка малини. Це лише з того, що я знаю про трави-помічників. А скільки подібних рятівних комплектів можна сформувати для жінок і чоловіків, які прагнуть реабілітувати свого внутрішнього знахаря, забути про неприємні слабкості тіла в дорозі, на роботі чи у відпустці, і дбати про здоров’я себе і рідних завдяки природній силі трав.
Продовження огляду – у Частині ІІ: Традиційне майбутнє.
В серії #Потенціали2017 будуть розглянуті аспекти розвитку креативних індустрій з точки зору їх найпомітніших представників, об’єднаних у матеріали: Дизайн та Архітектура; Телебачення та Радіо; Кіно та Музика; Видавництво та Сучасне мистецтво; Креативні ремесла та Культурний туризм; Гастрономія та Спорт.
Якщо ви дочитали до кінця, і вам подобаються матеріали на Практиках, ще один абзац до вашої уваги:
Ми прагнемо підтримувати якість матеріалів та актуальність тематик. Неспинність у пошуку кращих рішень та нових ідей – один з пріорітетів діяльності Гараж Генг. Ваша участь підтвердить, що ми рухаємось у правильному напрямку. Дізнайтесь більше про команду Гараж Генг, яка втілює проект "Велика Ідея", та підтримайте інституційну діяльність організації: