Краудфандинг в умовах війни

Краудфандинг в умовах війни

461 54 хвилини хв. читання
24.02.2023

За рік з 24 лютого ми отримали 155 заявок на запуски краудфандингових кампаній. З них 106 це проеки, які були створені та не передані на модерацію, решта  42 пройшли модерацію та отримали кнопку запуску краудфандингової кампанії — хтоcь вже запустився та зібрав необхідну суму а хтось ще в процесі.

За 10 років розвитку Спільнокошту в Україні сформувалась культура дарування за моделлю взаємної доброчинності. Ця культура отримала додаткове підсилення оскільки швидкість і суми залучення коштів в Україні за останній рік після повномасштабного вторгнення спростили фінансову участь українських громадян, бізнесу і благодійників зі всього світу. 

Командою Garage Gang ми хочемо створити умови, щоб залучити мережу європейських фондів до моделі співфінансування українських ініціатив, що наближають Перемогу і докладаються до поствоєнної трансформації суспільства. 

В цій діяльності ми керуємося візією розвитку креативних спільнот, яка включає співвиграшний розвиток за 5 типами капіталів креативності:

☼ Людський капітал поєднання навичок і знань та їх прояв в інноваціях. Розвиток цього капіталу залежить від схильності людей до навчання та готовності до самоосвіти. 

☼ Культурний капітал представлений концепціями, цінностями, творчими практиками, які змінюють моделі поведінки та дозволяють людям переосмислювати й проєктувати життєвий досвід. Це відповідає культурному рівню та творчому потенціалу спільноти. Це проявляється в соціальних нормах і моделях поведінки, від меню ресторанів до одягу. Цей вид капіталу також визначає, як інші види капіталу циркулюють у суспільстві, враховуючи, що система неформальних правил, сформованих культурним капіталом, зазвичай сильніша за формальне законодавство.

☼ Соціальний капітал соціальні зв’язки та довіра, рівень залучення та гнучкості в комунікаційних мережах. Це проявляється через громадянську активність у вирішенні проблем міста та громад, бажання брати участь у волонтерській та благодійній діяльності, розвиненості галузевих кластерів, поширеність адвокаційних коаліцій, мереж міських акторів та рівня залученості громадян до розробки стратегій міста.

☼ Інфраструктурний капітал стан міського середовища та механізми, що забезпечують обіг і перетворення всіх видів капіталу. Ключовими показниками тут є правова система, рівень корупції, незалежність ЗМІ, методи збору відповідної інформації, свобода вираження поглядів, доступність та якість публічного простору, різноманітність фінансових інструментів. 

☼ Фінансовий капітал ресурси, які можна інвестувати в розвиток проєкту. 

Та лідерство як фактор якісної реалізації проєктів. 

 

В радіоефірі програми IDEAлісти Українського радіо, записаного напередодні 24 лютого 2022 року, співзасновниця платформи Ірина Соловей розповіла  про найпопулярніші категорії Спільнокошту: "Топ 4 категорії — це література, освіта, медіа і права людей. Це узагальнення показує, що люди хочуть відчувати свою співпричетність до класних проектів й вони розцінюють ці проекти як значимі. Це ще й показує, що соціальні інноватори мають більш розвинену мережу контактів у цих сферах. Стартапи можуть підгледіти в цих проектах підхід — люди хочуть не так вигідних транзакцій (купити знижку на продукт) як отримати відносини, людям цікаво допомагати стартапам вдосконалювати їх продукт, долучатись до експериментів з прототипом. Люди хочуть бути учасниками класних історій й стартапери, які це зрозуміють будуть успішні на спільнокошті, на “Kickstarter” й інших платформах. Залучення воно універсальне."

Через рік після повномасштабного вторгнення розподіл між категоріями змінився. Так перші місяці з 24 лютого можна було спостерігати застигання проектів, бо суспільство, проектні команди та доброчинці були в шоковому стані. Мав пройти час, щоб люди оговтались та сформували нові пріоритети. Паралельно з цим в перші місяці  вторгнення спостерігався неймовірний рівень мобілізації персональних ресурсів спільнот на підтримку ЗСУ та оперативних зборів через особисті перекази. І лише з травня проектні команди почали трансформувати поточні проекти та запускати нові орієнтовані на потреби життя в умовах війни. 

Загальна статистика Спільнокошту показує що з 2012 року спільнота доброчинців з 72 тисяч долучились коштами в сумі близько $1 500 000 доларів США до реалізації 592 проектів, які залучали кошти саме на Спільнокошті. В цій моделі середня кількість проектів реалізованих за рік складає 50.

За рік війни кількість поданих на платформу проектів склала — 155 заявок. З них 113 не пройшли етап модерації, решта 42 пройшли модерацію та отримали кнопку запуску краудфандингової кампанії. Більшість запущених проектів зібрали кошти та реалізували задуми, хтось ще в процесі. Але в цілому можна зробити висновок, що середньостатистична тенденція використання Спільнокошту як інструменту краудфандингу збереглась, не зважаючи на неймовірно вискоку активізацію зборів кошти на особисті картки. Це явище свідчить і про те що є стабільна частина громадянського суспільства для яких прозорий, офіційний та автоматизований краудфандинг є важливим.

Серед опублікованих проектів воєнного року більшість орієнтована на підтримку, тих то постраждав від вторгнення, таких проектів 16, серед них проекти підтримки вразливих верств населення та їх адаптація до нових умов. Далі в розділі інтерв'ю ми поговоримо з автором проекту FluRArium - прихисток для біженців Сергієм, щоб дізнатись як чому та як команда наважилась будувати прихисток для тих, хто через вторгнення росії залишився без дому. Друга найбільша категорія проекти на підтримку військових — загальна їх кількість 13. Серед них ініціативи від організації Солом'янських котиків, підприємств  та індивідуальні збори. В розділі інтерв'ю ми поговоримо з Анастасією Карпенко авторкою проекту "Пікапи на передову", яка залучала кошти на придбання транспорту для підрозділу своїх батьків. Решта 13 проектів це культурні, освітні, урбаністичні та медійні ініціативи. Серед них ініціатива з естетичного та культурного виховання дітей від артшколи ZELO, проект розробки додатків та запуску соціального підприємництва та ін. Прикладом проекту з розширення соціального підприємництва є історія Кави зі схрону, команда проекту займається підтримкою будинку ветерана, повна історія команди у розділі інтерв'ю.

Як підсумок року ми можемо відзначити готовність команд проектних працювати стратегічно, а доброчинців підтримувати системно.  Викликом 2023 буде саме питання підсилення зусиль українських доброчинців з боку і глобальних доброчинців.

 

 

ІНТЕРВ'Ю 

Саме живі історії команд та авторів проекту можуть показати як залучення спільноти до спільної справи приводить до масштабного впливу. 

 

ПРОЕКТ Соціальне підприємство Кава зі Схрону для адаптації ветерана

 

 

Ми команда центру для учасників ато та їх сімейБендерівський Схрон. Займаємось психосоціальною адаптацією ветеранів з 2016 року.
Ми починали свою діяльність в 2016 році з відпочинкових заїздів для ветеранів, але швидко стало зрозуміло що цього не достатньо. Тому з 2017 року почали працювати у форматі будинку ветерана. Це центр для ветеранів у кризових ситуаціях які можуть тут проживати та які залучаються в діяльність по утриманню будинку ветерана. Ми доповнюємо побут і відпочинковими заходами та заняттями з психологами. З літа  2017 року ми почали працювати над сталістю простору та запустили соціальне підприємство — виробництво "Кава зі Схрону", щоб утримувати центр і залучати ветеранів у значущу та результативну для них діяльність.Все відбулось дуже органічно — один знайомий ветеран вже займався продажем кави, інший вклав власні кошти у обладнання для обсмажування кави — і на виході запустився бізнес. Так сформувалась команда яка навчилась смажити каву і швидко нарощувала продажі — про нас знали як про будинок ветерана і знали що ми робимо якісний продукт.

 

Про краудфандингову кампанію

Попит зростав, а в нас не було потужностей для такого масового виробництва — треба було купляти більш професійний ростер. До цього весь прибуток з кави йшов на поточні витрати - утримання будинку ветерана. І тут ми задумались за краудфандинг, до того ж саме тоді  Міжнародний Фонд "Відродження" оголосив конкурс на подвоєння зібраних коштів для соціальних підприємств, ми зрозуміли що це наш шанс. Хоча отримати підтримку від фонду з подвоєння коштів вдалось лише з другої спроби.
Згадую хоч ми і мали досвід написання грантових заявок, написання проекту під краудфандинг йшло важко, але спільними зусиллями членів команди ми змогли й 31 січня 2022 року ми запустили збір.  Перші дні збори йшли добре ..Потім почалось повномасштабне вторгнення і все затихло. Тільки в кінці березня ми згадали, що не дозбируємо необхідну суму і ми з тим змирились... Але 28 березня, за два дні до кінця нашої кампанії, Спільнокошт оголосив, що додає по 50 днів всім проектам на платформі та в нас з'явився додатковий час, який дав нам можливість зібрати 148 тисяч гривень.  
Ми купили обладнання, але з цим теж було не просто. Нам не вистачило коштів на ростер через здорожчання. Але ми не втрачали віри та рухались покроково. Тоді Спільнокошт скасував комісію для проектів, й ті 10 % ми також додали до закупки обладнання. В червні ми проплатили перший внесок для поставки обладнання, а далі отримали той грант від Фонду Відродження та доклали власні кошти  на 2-й транш , але обладнання в кінцевому результаті здорожчало в 1,5 раза.

 

 

Про поточну діяльність

З 21 березня ми не працюємо як будинок ветерана, бо більшість працівників та волонтерів була мобілізована, а той хто залишився дуже активно задіяний у допомозі силам оборони. 
Від лютого до літа в будинку ветерана проживало 20 людей — це 5 вимушено переміщених родин.
З липня ми запустили ініціативу "підвішена кава" для фронту — люди оплачують каву, а ми доправляємо її військовим на лінію фронту, з липня місяця ми відправили вже близько 200 кг кави.  Зараз ми справляємось з викликом поповнення та підсилення команди, особливо серед тих, хто професійно вміє працювати на виробництві кави. В міру наявності ресурсу наша команда займається харчуванням, спорядженням і медикаментами, допомагає шпиталям. Все залежить від ситуації та обставин.  В один момент ми почали шити спеціальний одяг для поранених у шпиталях. Також шили шапки та балаклави. Коли є запити від друзів військових ми допомагаємо ремонтувати та транспортувати з закордону транспорт.
___________
Ну і звісно ми будемо раді якщо після прочитання цього матеріалу ви захочете замовити та скушувати каву зі Схрону чи у інший комфортний для вас спосіб підтримати ініціативу.

 

На питання відповідала Наталія Черній авторка проекту "Соціальне підприємство Кава зі Схрону для адаптації ветерана"



ПРОЕКТ Ні застуді на війні

 

"Рух підтримки закарпатських військових" - найбільша волонтерська спільнота Закарпаття, яка з 2014 року об'єднала не менше тисячі небайдужих людей області. Нас називають креативними волонтерами, адже наша місія - це генерувати та втілювати ідеї, які можуть бути корисні війську, які дають можливість збирати донейти й створювати яскраві події, заходи та кампанії. Ми допомагаємо бійцям на передовій, пораненим, підтримуємо родини загиблих, ми займаємось просвітництвом та патріотичним вихованням молоді, інтегруємо у громаду внутрішньо переміщених осіб. 

Про краудфандингову кампанію

Краудфандингова кампанія зі збору коштів на протизастудні чаї - одна з багатьох наших кампаній, які Рух впроваджує усі 8 років війни з росією. За ці роки ми вивчили як оперативні потреби на війні, так і сезоні й створили графік запуску тієї чи іншої корисної кампанії. Зрозуміло, що осінньо-зимовий період - це період вірусних захворювань. Тому ми восени зосередили увагу на зборі коштів для закупівлі протизастудних чаїв, які б швидко, ефективно і зручно допомагали в умовах ведення війни.
Платформа Спільнокошту розширила наші можливості, а довіра до неї та прості та прозорі умови дозволили нам залучити до спільнокошту незнайомих людей, які вперше дізнались про нашу організацію, але зрозуміли нашу мету, ціль і потребу. Нам вдалося залучити 169 доброчинців, серед яких компанії, групи осіб та самостійні внески.
29 вересня 2022 ми запустили проєкт на платформі “Велика Ідея” і він тривав 48 днів. Ми поставили планку в 245 399 грн, а зібрали 251 260 грн. Збір відбувався планомірно, без просідань, з наростанням під кінець терміну реалізації проєкту.
Ми скористались усіма можливими майданчиками для популяризації проєкту: в соціальних мережах організації, залучення до партнерства місцевих та центральних медіа.Ми розповіли про проєкт в Єдиних новинах та нагадували про його  протікання кожні 3 дні.
Ще нас підтримали митці, які робили розіграші своїх виробів на користь проєкту. Ми звернулись до бізнесів з проханням підтримати наш проєкт і заохочували до участі цікавими подарунками. Зокрема, за внесок понад 200 грн - сет патріотичних наліпок, за внесок понад 1000 грн -  патріотична футболка, за внесок понад 10 000 грн - особистий напис на снаряді із запуском по ворогу. 5 доброчинців скористались можливістю отримати в подарунок особистий підпис на снаряді. Ми очікували, але і хвилювались, чи спрацюють запропоновані “подарунки”. Вони спрацювали. Один колектив нашим подарунком “Підпис на снаряді” привітав свого директора з Днем народження. Це пам'ятно. 
 

Про поточну діяльність

Зараз ми на етапі викупу другої партії протизастудних чаїв на суму 100 000 грн. На зібрані кошти нам вдалося закупити більше упаковок чаїв, ніж ми планували. Тому в середині січня Рух видав  понад 1000 упаковок чаїв у  медичні бойові підрозділи 101 бригади ТРО та національної гвардії. Крім цього ми очікуємо офіційних запитів від інших закарпатських підрозділів, які плануємо видати до середини березня. 

Рух продовжує працювати та генерувати нові ідеї, які дозволять швидко збирати донейти та бути ефективними для перемоги. Зараз ми в проєкті інституційної підтримки та інтеграції ВПО в громаду. До нашої спільноти залучені чимало переселенців і ми поставили мету - допомогти людям знайти себе в новому середовищі та водночас бути корисними для країни. Ми спільно готуємо нову публічну акцію “Сакурафест”, в рамках якої відбудеться кілька просвітницьких подій та кілька спільних заходів з метою залучення коштів на нову ціль для потреб війська Тож якщо ви мешкаєте в Ужгороді підписуйтесь на наші соцмережі та долучайтесь.

 

Як Спільнкошт може стати кращим?

Можна розглянути покращення комунікації в регіонах, щоб про її можливості дізнавались не тільки організації, які уже мають досвід співпраці, а й нові. Щоб платформа була “на слуху”, активно присутня в медіа і голосно розповідала про успіхи реалізації проєктів.
 

На питання відповідала голова Правління ГО “Рух підтримки закарпатських військових -Ужгород” Галина Ярцева.



ПРОЕКТ FluRArium - прихисток для біженців

 

На сьогодні команда, на жаль, скоротилася, через війну, багато волонтерів виїхали за кордон, чоловіча частина нашої команди, - зараз в окопах.
Всю діяльність практично за останні 12 місяців ми організовуємо з дружиною Наталією. Організацією будівельних робіт, розселенням біженців займаюся я, жінка займається облаштуванням побуту комфорту і вогнища. Щоб тим, хто приїжджає, було зручно і люди швидше відновлювали психічний стан насамперед. Це важливо! Тиша, спокій, затишок. Жіноча енергія тут краще працює ніж чоловіча.
Я наймаю робітників-гуцулів, і організовую роботу будівельників, закупівлю матеріалів, підвезення, звітності, зарплати і т.д.
 
Про краудфандингову кампанію
 Проект FluRArium створювався на наші власні гроші, ми саджали дерева, захищали ліс від вирубки, збирали сміття... Але з приходом повномасштабної війни переорієнтувалися на допомогу тим, кому вона стала необхідною. 24-25 лютого минулого року, за день два, до мене зателефонувало близько сотні людей і всі з одним питанням - "Допоможи, у мене сім'я. Я залишився без дому..." це послужило причиною переорієнтації в новий напрямок. Бізнес не працював, перші три-чотири місяці не було ніякого доходу. Залишався свій невеликий запас грошей, але головне Віра - ти починаєш щось робити, а кошти приходять. Ми попросили друзів - нам ніхто не відмовив, і запустили краудфандингову кампанію
Ми запустили збір саме на Спільнокошті, бо для нас це перевірена команда. Раніше у 2019 році ми вже запускали компанії й вони були вдалі.  Всі питання вирішувалися швидко та оперативно. Ця команда має системний підхід. Ну і важливо було користуватись нашим національним - Українським.
На тому етапі робіт де ми знаходились нам потрібно було 100 тисяч гривень. Ми зібрали більшу половину, але ... допомогли друзі, які бачили те, що ми робили, які також робили внески на пряму нам. Тому Спільнокошт виконав більш ніж на 100 % свої завдання.
Ми звертались до всього в процесі - групи в соціальних мережах, інстаграм, відео ролики, статті в блозі ... ну і головне це дії! Ти робиш те, що ти можеш робити ЗАРАЗ, а кошти додаються, якщо твоя ідея потрібна простору всесвіту.
Були невеликі проблеми з виведенням коштів, більше законодавчі проблеми з отриманням фактично грошей, але з керівництвом спільнокошт все вирішили та всі перешкоди подолали. Ну і по будівництву, ми планували поставити 10 геокупольних будинків літнього типу, а в процесі ухвалили рішення, через погодні умови, і нестачу ресурсу і поставили один, але повноцінний утеплений будинок. Повністю мебльований опалювальний, як обігрівачами від електрики, так і каміном, простирадла з підігрівом, і навіть є акумулятор.
Обставини привели нас до того що ми вирішили, що не будемо хапатися за все одразу, будемо поетапно рухатися. "Наб'ємо гуль" - це неминуче)! Але наступні будинки поставимо вже з урахуванням помилок.
Ну і на Гуцульщині що не день то свято, як в Індії, це звісно гальмує роботи.  Гуцули у свята не працюють.
 
Про поточну діяльність
Зараз розпал зими, будівельні роботи можливості вести немає, у нас гірські умови життя і тут все визначає погода й національні свята, в які ніхто не працює. Щодо будівельних робіт чекаємо потепління, недороблена загальна кухня і майданчики для кемпінг зони потрібно розширити. Ми допомагаємо з розселенням біженців по району, серед місцевого населення і тим, хто добирається до нас, а це переважно молодь і військові. Нещодавно приїжджали ППО, з окопів у сауну і чан. Скільки в них було радості й подяки за чисті простирадла, чисту воду, чан... це дорого коштує, відгук людей важливий. А люди у нас вміють бути вдячними, незважаючи на війну.
Звозили дітей, які залишилися без батьків у "Косівський санаторій" навпроти знаменитого Косівського базару. Діти були щасливі, але все одно розповідали що їх погано годують, цукерок та шоколаду вони взагалі не бачили вже з минулого нового року... Одягу зимового не вистачає... Зараз шукаємо можливість зібрати їм усе необхідне по друзях знайомих, завести їм те, що критично.
Також допомагаємо тим, кого війна змушує виїхати з дому, з купівлею ділянок на кшталт нашої.  Багато біженців хочуть купити собі своє житло, і переїхати в цей регіон жити. Ми допомагаємо знайти оптимальну ділянку за запитом, ведемо юридичний супровід, підготовку документів, якщо потрібно приватизуємо землю, загалом до моменту повного укладення договорів купівлі продажу. У мене залишилася величезна база, після пошуків своєї землі, зараз вона стала в пригоді, у місцевих у Снідавці зокрема, величезні ділянки, які вони бажають продати.
 Ми не полишили ідею, поставити 10 геокупольних будинків, але повноцінних, утеплених, з резервними джерелами енергопостачання: сонячні панелі, ДБЖ генератори... У нас в принципі все є, матеріали, можливості, руки, недолік тільки у фінансах. Щоб поставити ще 9 будинків із повним оснащенням, меблями... потрібно близько 200 000 доларів.


Як Спільнокошт може стати кращим? 
Я думаю забезпечити безперешкодне виведення коштів, зібраних на Спільнокошті. Багато творчих людей художники, скульптори, майстри, далекі від юридичних, податкових оформлень в силу їхнього мислення. Творчим людям складно дається вся бухгалтерська і юридично правильна звітність. Безумовно податки платити потрібно і все має бути оформлено, от якби при Спільнокошті був юридичний відділ, який би брав би на себе всю цю метушню, а художник би займався тільки своєю справою, то було б набагато легше.
Приміром візьмемо, фестивалі в Європі. Художники майстри просто продають свою продукцію, всі проблеми з податковою поліцією та офіційним оформленням документів бере на себе фестиваль. Творець просто реалізує те, що зробив своїми руками.
Ну і звісно хочеться, щоб найближчим часом інтерфейс сайту був іноземними мовами (англійська, німецька, італійська, французька, японська тощо), це сприятиме виходу на європейську аудиторію. А ще підключити системи оплати PAY PAL, SWIFT та інші міжнародні системи. Це був би уже новий рівень і зовсім інші можливості.

 

На питання відповідав автор проекту Рукавицин Сергій Володимирович



ПРОЕКТ Донька військових збирає кошти на 10 пікапів для ЗСУ

 

Я Настя. Я громадянка незламної та вільної країни. Я українка. Я волонтер Благодійного Фонду “Громадяни”. Я студентка Києво-Могилянської академії. Я донька. Донька військових. 
З початку повномасштабного вторгнення я почала волонтерити у вже згаданому вище фонді, який існує з 2014-го року і який допомагає військовим та цивільним українцям, які постраждали від російської агресії. Волонтери фонду з 2014го року допомагають також підрозділам, де служать мої батьки. 
 
Про краудфандингову кампанію
Завжди є гостра потреба в пікапах в місцях, де ведуться бойові дії. Це пов’язано з тим, що там авто дуже швидко знищують. Це те, що завжди і для всіх актуально. І я подумала, що потрібно просто відкривати збір на одне авто. Потім все закрутилось, і ми з командою вирішили, що потрібно збирати одразу на декілька пікапів. Поставили ціль - десять пікапів. Просто створити монобанку в наших умовах мало, адже зборів дуже і дуже багато, особливо на пікапи. Ну і на цьому етапі стало зрозуміло, що потрібно запускати цілу кампанію по збору коштів.Ми радились командою, які інструменти для збору коштів використовувати, де поширювати інформацію, як комунікувати, кого залучати. Марія, співзасновниця Фонду, порадила використати платформу Спільнокошт як одну з платформ. Мені здалось, що є декілька переваг збору коштів на Спільнокошті. Все прозоро, видно хто задонатив, інші доброчинці бачать це, і так формується певна довіра. Окрім цього, прикольно, що можна отримати якийсь подаруночок за донат.
Саме збір ми розпочали в кінця вересня 2022 року. До цього ще декілька місяців витратили на підготовку. Тоді я опублікувала проект на платформі Спільнокошт і зробила пост про проект на своїх особистих профілях в Instagram та Facebook. Ми поставили перед собою досить амбіційну ціль - зібрати 4 мільйони гривень на 10 пікапів. Перші дні збору я пам’ятаю досі. Вони були дуже емоційні та хвилюючі. Був неймовірний відгук людей: всі робили репости, дуже багато писали в особисті повідомлення зі словами підтримки, донатили, коментували. За три перших дні проекту змогли зібрати 200 тисяч гривень. За місяць змогли зібрати 1 мільйон. Дуже допомагала у зборі автоволонтерка Ната Родінова. Однією з кульмінаційних точок у зборі стало повідомлення Нати про те, що одна жінка хоче  задонейтити на проект 27 тисяч доларів. Загалом, збір тривав 3 місяці. Вже в січні ми почали купувати перші авто. 
Через деякий час активність впала. Ми почали залучати інші варіанти для поширення інформації про збір: дуже допомогли репости блогера Ігор Лаченкова (Лачена), за що я йому сильно вдячна. Залучали інші благодійні фонди для спільних зборів. Писали прес-релізи для ЗМІ. 
Ставались пам’ятні речі. Можу розказати про одну дуже важливу річ для мене. Я декілька разів в межах проекту плакала від щастя. Я плакала в перший день збору, коли побачила реакцію і відгук людей, про який навіть мріяти не могла. Плакала, коли дізналася новину про внесок в 27 тисяч доларів. Хоча за декілька днів до цього плакала не від радості, а від хвилювань, від невпевненості в тому, чи все вийде. Сльози радості були про вдячність людям за їхню підтримку, за відкритість, за щирість.

Про поточну діяльність
Нам вдалося зібрати 2 мільйони 300 тисяч гривень з поставленої цілі. На ці гроші ми вже купили і доставили в Україну 5 пікапів і один бус. Один пікап ми передали 30-тій бригаді, один бус передали військовим на Херсонський напрямок. Інші авто зараз проходять техобслуговування і вже скоро будуть передані на Херсонський, Бахмутський та інші “гарячі” напрямки.
 
Як Спільнокошт може стати кращим?
Мені дуже не вистачало номера телефону контактної особи, з якою я могла б проконсультуватися з приводу всіх особливостей заповнення заявки на платформі, ведення проекту та отримання коштів (електронкою переписуватися не дуже зручно). 
Також не дуже зрозумілі були для мене умови отримання зібраних коштів, саме ті, що стосуються того, що потрібно зібрати 50% від суми, щоб кошти не були розіслані назад доброчинцям. 

 

На питання відповідала Анастасія Карпенко.





Дякуємо доброчинцям, які підтримують проекти на платформі Спільнокошт та тим самим інвестують свій ресурс у Перемогу та розвиток України.
Проектні команди зможуть дізнатись більше про типи краудфандингу в блозі, а доброчинці зможуть освоїти управління підписками переглянувши відео.

 

Eng VER

 

Over the 10 years of Spilnokosht's development, a culture of giving based on the model of mutual charity has been formed in Ukraine. This culture has been further strengthened as the speed and amount of fundraising in Ukraine over the past year after the full-scale invasion has made it easier for Ukrainian citizens, businesses and philanthropists from around the world to participate financially. 

With the Garage Gang team, we want to improve the conditions for crowdfunding in order to attract a network of European funds to the model of co-financing Ukrainian initiatives that bring the Victory closer, contribute to the post-war transformation of society.

In this activity, we are guided by the vision of developing creative communities, which includes co-beneficial development by 5 types of creativity capital:

Human capital is a combination of skills and knowledge and their manifestation in innovations. The development of this capital depends on people's inclination to learn and readiness for self-education.

Cultural capital is represented by concepts, values, and creative practices that change behavioral patterns and allow people to rethink and design life experiences. It corresponds to the cultural level and creative potential of the community. It is manifested in social norms and behaviors, from restaurant menus to clothing. This type of capital also determines how other types of capital circulate in society, given that the system of informal rules shaped by cultural capital is usually stronger than formal legislation.

Social capital is social ties and trust, the level of involvement and flexibility in communication networks. This is manifested through civic engagement in solving city and community problems, the desire to participate in volunteer and charitable activities, the development of industry clusters, the prevalence of advocacy coalitions, networks of city actors, and the level of citizen involvement in developing city strategies.

Infrastructure capital is the state of the urban environment and the mechanisms that ensure the circulation and transformation of all types of capital. The key indicators here are the legal system, the level of corruption, the independence of the media, methods of collecting relevant information, freedom of expression, accessibility and quality of public space, and the variety of financial instruments.

Financial capital is the resources that can be invested in the development of a project.

And leadership as a prerequisite for high-quality project implementation.

In the radio program IDEAlist Ukrainian Radio, recorded the day before on February 24, 2022, Iryna Solovey, co-founder of the platform, spoke about the most popular categories of Spilnokosht: "The top 4 categories are literature, education, media, and human rights. This generalization shows that people want to feel involved in cool projects and they see these projects as significant. It also shows that social innovators have a more developed network of contacts in these areas. Startups can see the approach in these projects: people are not looking for a profitable transaction (to buy a discounted product), but rather for a relationship, and people are interested in helping startups improve their products and join in prototype experiments. People want to be a part of cool stories, and startups that realize this will be successful on crowdfunding, Kickstarter, and other platforms. Engagement is universal."

A year after the full-scale invasion, the distribution between the categories has changed. Thus, in the first months after February 24, one could observe the projects freezing up, as society, project teams and philanthropists were in a state of shock. It took time for people to recover and set new priorities.At the same time, in the first months of the invasion, there was an incredible level of mobilization of personal resources of communities in support of the Armed Forces and operational collections through personal transfers. It was only in May that project teams began to transform ongoing projects and launch new ones focused on the needs of life in war.

The general statistics of Spilnokosht show that since 2012, a community of 72 thousand philanthropists has donated about $1,500,000 to 592 projects that raised funds on Spilnokosht. In this model, the average number of projects implemented per year is 50.

During the year of war, the number of projects submitted to the platform amounted to 155 applications. Of these, 113 did not pass the moderation stage, while the remaining 42 passed moderation and received a button to launch a crowdfunding campaign. Most of the launched projects have raised funds and implemented their plans, while others are still in the process od collection. But in general, we can conclude that the average trend of using Spilnokosht as a crowdfunding tool has remained, despite the incredibly rapid increase in fundraising on personal cards. This phenomenon also shows that there is a stable part of civil society for whom transparent, official and automated crowdfunding is important.

Among the published projects of the war year, most are focused on supporting those affected by the invasion, 16 of them, including projects to support vulnerable populations and their adaptation to new conditions. Next in the interview section, we will talk to the author of the project FluRArium - a shelter for refugees Serhiy to find out why and how the team decided to build a shelter for those who were left homeless. The second largest category is projects to support the military, with a total of 13. These include initiatives from the Solomiansky Kotyky organization, businesses, and individual fundraisers. In the interview section, we will talk to Anastasia Karpenko, the author of the Pickups for the Frontline project, who raised funds to purchase vehicles for her parents' unit. The remaining 13 projects are cultural, educational, urban and media initiatives. They include an initiative for aesthetic and cultural education of children from the ZELO art school, a project for developing applications and launching social entrepreneurship, etc. An example of a project to expand social entrepreneurship is the story of Coffee from the Hiding Place, a project team supporting a veteran's home, the full story of the team is in the interview section

As a result of the year, we can note the readiness of project teams to work strategically and support benefactors systematically. Some initiative groups effectively raise funds through quick collections on private cards, some are ready to raise funds officially but do not have legal entities that could transfer the collections to the official, some have experience in crowdfunding and systematically raise funds to legal entities.

The challenge of 2023 will be to strengthen the efforts of Ukrainian philanthropists with the support of global philanthropists. To this end, the platform's team is working on adapting the website into English and engaging international partners.



INTERVIEW

It is the living stories of the project teams and authors that can show how community involvement in a common cause leads to large-scale impact.

PROJECT Social enterprise Coffee from the Hiding Place for veteran adaptation

 

 

We are the team of the Bender Skhron center for ATO participants and their families. We have been engaged in psychosocial adaptation of veterans since 2016.
 
We started our activities in 2016 with recreational trips for veterans, but it quickly became clear that this was not enough. So in 2017, we started working in the format of a veteran's home. This is a center for veterans in crisis situations who can live here and are involved in the maintenance of the veteran's home. We complement their daily routine with recreational activities and sessions with psychologists. In the summer of 2017, we started working on the sustainability of the space and launched a social enterprise, Coffee from the Hiding Place, to maintain the center and engage veterans in meaningful and effective activities. Everything happened very organically - one veteran we knew was already selling coffee, another invested his own money in coffee roasting equipment, and the business was launched. That's how we formed a team that learned how to roast coffee and quickly increased sales - people knew us as a veteran's house and knew that we made a quality product.
 
About the crowdfunding campaign
Demand was growing, and we didn't have the capacity for such mass production - we had to buy a more professional roaster. Before that, all the profit from coffee went to current expenses - the maintenance of the veteran's home. That's when we started thinking about crowdfunding, and when the International Renaissance Foundation announced a competition to double the funds raised for social enterprises, we realized that this was our chance. Although we managed to get support from the foundation to double the funds only on the second attempt.
I remember that although we had experience in writing grant applications, writing a project for crowdfunding was difficult, but with the joint efforts of the team members, we managed to do it and launched the collection on January 31, 2022. The first days of the collection were going well... Then the full-scale invasion began and everything went quiet. Only at the end of March we understand that we would not raise the required amount and we accepted it... But on March 28, two days before the end of our campaign, Spilnokosht announced that it was adding 50 days to all projects on the platform, and we had additional time, which gave us the opportunity to raise 148 thousand hryvnias. 
We bought the equipment, but it was not easy. We didn't have enough money to buy a roaster because of the rise in prices. But we did not lose faith and moved step by step. Then Spilnokosht canceled the commission for projects, and we also added the 10% to the purchase of equipment. In June, we paid the first installment for the equipment, and then we received the grant from the Renaissance Foundation and added our own funds for the 2nd tranche, but the equipment ended up costing 1.5 times more.
 
 
About current activities
 
Since March 21, we have not been operating as a veteran's home because most of our employees and volunteers have been mobilized, and those who remained are very actively involved in helping the defense forces.
From February to summer, 20 people lived in the veteran's house - 5 internally displaced families.
Since July, we have launched the Sospeso Coffee initiative (when You pay for 2 items and second item go for person who can't pay for this item by his/her own but need it) for the frontline - people pay for coffee, and we deliver it to the military on the frontline. Since July, we have sent about 200 kg of coffee.
Now we are facing the challenge of replenishing and strengthening the team, especially among those who are professionally skilled in coffee production.
As resources are available, our team provides food, equipment and medicines, and helps hospitals. It all depends on the situation and circumstances.
At one point we started sewing special clothes for the wounded in hospitals. We also made hats and balaclavas. When there are requests from friends of the military, we help to repair and transport vehicles from abroad.
___________
And of course, we would be happy if after reading this article you would like to order and taste coffee from the Cache or support the initiative in any other way you feel comfortable with.


The questions were answered by Natalia Cherniy, author of the project "Social Enterprise Coffee from the Hiding Place for Veteran Adaptation"


PROJECT No to colds at war

"The Movement to Support Zakarpattia  Soldiers" is the largest volunteer community in Zakarpattia, which has united at least a thousand people in the region since 2014. We are called creative volunteers because our mission is to generate and implement ideas that can be useful to the army, which allow us to collect donations and create bright events, activities and campaigns. We help soldiers on the front line, the wounded, support the families of the fallen, educate and patriotically raise young people, and integrate internally displaced persons into the community.
 
About the crowdfunding campaign
The crowdfunding campaign to raise funds for anti-cold teas is one of our many campaigns that the Movement has been implementing for the entire 8 years of the war with Russia. Over the years, we have studied both the operational needs of the war and the season and created a schedule for launching this or that useful campaign. It is clear that the autumn-winter period is a period of viral diseases. Therefore, in the fall, we focused on raising funds to purchase anti-cold teas that would help quickly, effectively and conveniently in the conditions of war.
The Spilnokosht platform has expanded our capabilities, and its credibility and simple and transparent conditions have allowed us to engage strangers who first learned about our organization but understood our purpose, goal and need. We managed to attract 169 donors, including companies, groups of people and individual donations.
We used all possible platforms to popularize the project: on the organization's social media, engaging local and national media in partnership. We talked about the project in the Yedynyi Novyny and reminded about its progress every 3 days.
We were also supported by artists who raffled off their products in favor of the project. We asked businesses to support our project and encouraged them to participate with interesting gifts. In particular, for a contribution of more than UAH 200, a set of patriotic stickers, for a contribution of more than UAH 1000 - a patriotic T-shirt, for a contribution of more than UAH 10,000 - a personal inscription on a projectile launched at the enemy. 5 benefactors took the opportunity to receive a personalized inscription on a shell as a gift. We were expecting, but also worried whether the offered "gifts" would work. And they did. One team used our "Signature on a shell" gift to congratulate their director on his birthday. It was memorable.


About current activities
We are now at the stage of buying back the second batch of cold teas for UAH 100,000. With the funds raised, we managed to buy more tea packages than we had planned. Therefore, in mid-January, the Movement delivered more than 1,000 packs of teas to the medical combat units of the 101st Brigade of the TRO and the National Guard. In addition, we are waiting for official requests from other Zakarpattia units, which we plan to issue by mid-March. 
 
The movement continues to work and generate new ideas that will allow us to quickly collect donations and be effective in winning. We are currently working on a project of institutional support and integration of IDPs into the community. Many IDPs are involved in our community, and we have set a goal to help people find themselves in a new environment and at the same time be useful to the country. We are jointly preparing a new public event "Sakurafest", which will include several educational events and several joint activities to raise funds for a new purpose for the needs of the army. So if you live in Uzhhorod, subscribe to our social networks and join us.


How can Spilnkosht become better?
We can consider improving communication in the regions so that not only organizations that already have experience of cooperation, but also new ones learn about its opportunities. The platform should be "heard", actively present in the media, and loudly talk about the success of project implementation.
The questions were answered by Halyna Yartseva, the head of the Board of the NGO "Movement to support Zakarpattia soldiers - Uzhhorod".


PROJECT FluRArium - a shelter for refugees

Today, unfortunately, the team has shrunk because of the war, many volunteers have gone abroad, and the male part of our team is now in the trenches.
My wife Natalia and I have been organizing all the activities for the past 12 months. I organize construction work and resettle refugees, while my wife arranges for comfort and hearth. We want those who arrive to be comfortable and to recover their mental state as quickly as possible. This is important! Silence, calmness, coziness. Women's energy works better here than men's.
I hire Hutsul workers and organize the work of the builders, the purchase of materials, transportation, reporting, salaries, etc.
 
About the crowdfunding campaign
The FluRArium project was created with our own money, we planted trees, protected the forest from deforestation, collected garbage... But with the onset of a full-scale war, we refocused on helping those who needed it. "On February 24-25 last year, in two days, I received calls from about a hundred people, all with the same question - 'Help me, I have a family. I'm homeless..." This was the reason for reorientation in a new direction. The business did not work, and for the first three or four months there was no income. We had a small amount of money left over, but the main thing is Vera - you start doing something, and the money comes. We asked our friends - no one turned us down - and launched a crowdfunding campaign
We launched the campaign on Spilnokosht because it is a proven team for us. Earlier in 2019, we had already launched companies and they were successful.  All issues were resolved quickly and efficiently. This team has a systematic approach. And it was important to use our national language, Ukrainian.
At the stage of the work where we were, we needed 100 thousand hryvnias. We raised more than half of it, but ... our friends who saw what we were doing also helped us by making donations directly to us. That's why Spilnokosht fulfilled more than 100% of its goals.
We used social media groups, Instagram, video clips, blog posts... and most importantly, action! You do what you can do NOW, and funds are added if your idea is needed by the universe.
There were some minor problems with the withdrawal of funds, more legislative problems with receiving the actual money, but we resolved everything with the management of Spilnokosht and overcame all obstacles. And as for the construction, we planned to deliver 10 geo-dome summer houses, but in the process we decided to deliver one, but a fully insulated house, due to weather conditions and lack of resources. It is fully furnished and heated, with both electric heaters and a fireplace, heated sheets, and even a battery.
Circumstances led us to decide that we would not grab everything at once, but would move forward in stages. "We will make mistakes" - it is inevitable!) But we will build the next houses taking into account our mistakes.
And in the Hutsul region, every day is a holiday, just like in India, which of course slows down the work.  Hutsuls do not work on holidays.
 
About current activities
It's the height of winter, so we can't carry out construction work, we live in mountainous conditions and everything is determined by the weather and national holidays, when no one works. As for the construction work, we are waiting for the weather to warm up, the communal kitchen is unfinished and the camping areas need to be expanded. We are helping with the resettlement of refugees in the area, among the local population and those who come to us, which are mostly young people and the military. Recently, the air defense forces came, from the trenches to the sauna and vat. How much joy and gratitude they had for clean sheets, clean water, a vat... it is expensive, people's feedback is important. And our people know how to be grateful, despite the war.
We took the children who were left without parents to the Kosiv Sanatorium opposite the famous Kosiv market. The children were happy, but still said that they were poorly fed, they had not seen candy and chocolate since the last New Year... They lack winter clothes... Now we are looking for an opportunity to collect everything they need from friends and acquaintances, to get them what is critical.
We also help those who are forced by the war to leave their homes with the purchase of plots like ours.  Many refugees want to buy their own housing and move to this region to live. We help them find the best plot on request, provide legal support, prepare documents, privatize the land if necessary, and generally support them until the sale and purchase agreements are fully concluded. I still have a huge database after searching for my land, and it is now useful, as the locals in Snidavets, in particular, have huge plots they want to sell.
 
 We have not abandoned the idea to build 10 geo-dome houses, but full-fledged, insulated, with backup power sources: solar panels, UPS generators... We basically have everything, materials, capabilities, hands, the only thing we lack is finances. To supply 9 more houses with full equipment and furniture... we need about 200,000 dollars.


How can Spilnkosht become better?
I'm thinking of ensuring unimpeded withdrawal of funds raised on Spilnokosht. Many creative people - painters, sculptors, craftsmen - are far from legal and tax formalities because of their way of thinking. All the accounting and legally correct reporting is difficult for creative people. Of course, taxes have to be paid and everything has to be formalized, but if Spilnokosht had a legal department that would take care of all this fuss, and the artist would do only his or her own work, it would be much easier.
Take festivals in Europe, for example. Craft artists simply sell their products, and the festival takes care of all the problems with the tax police and official paperwork. The creator simply sells what he has made with his own hands.
And of course, we would like the site's interface to be available in foreign languages (English, German, Italian, French, Japanese, etc.) in the near future, which will help us reach the European audience. And to connect PAY PAL, SWIFT and other international payment systems. This would be a new level and completely different opportunities.
The questions were answered by the author of the project Serhiy Rukavitsyn 
 

PROJECT A military daughter raises funds for 10 pickup trucks for the Armed Forces of Ukraine

My name is Nastya. I am a citizen of an unbreakable and free country. I am a Ukrainian. I am a volunteer at the Citizens Charitable Foundation. I am a student of the Kyiv-Mohyla Academy. I am a daughter. A daughter of the military.  From the beginning of the full-scale invasion, I started volunteering at the aforementioned foundation, which has existed since 2014 and helps military and civilian Ukrainians who have suffered from Russian aggression. Since 2014, the foundation's volunteers have also been helping the units where my parents serve.


About the crowdfunding campaign
There is always an urgent need for pickup trucks in places where military operations are taking place. This is because cars are destroyed very quickly there. This is something that is always relevant for everyone. And I thought that we should just start collecting money for one car. Then everything started spinning, and my team and I decided that we needed to raise money for several pickups at once. We set a goal of ten pickups. It is not enough to create a monobank in our conditions, because there are many, many fees, especially for pickups. At this stage, it became clear that we needed to launch a fundraising campaign. We consulted with the team on what fundraising tools to use, where to spread the word, how to communicate, and whom to involve. Maria, the co-founder of the Foundation, suggested using Spilnokosht as one of the platforms. "I thought there were several advantages of fundraising on Spilnokosht. Everything is transparent, you can see who has donated, other philanthropists can see it, and a certain trust is formed. In addition, it's cool that you can get a gift for a donation.
We started the collection at the end of September 2022. Before that, we spent several more months preparing. Then I published the project on the Spilnokosht platform and made a post about the project on my personal Instagram and Facebook profiles. We set ourselves a rather ambitious goal - to raise UAH 4 million for 10 pickup trucks. I still remember the first days of fundraising. They were very emotional and exciting. There was an incredible response from people: everyone reposted, wrote a lot of personal messages with words of support, donated, commented. In the first three days of the project, we managed to raise 200 thousand hryvnias. In a month, we managed to raise 1 million. Car volunteer Nata Rodinova helped us a lot with the collection. One of the highlights of the fundraising was when Nata informed us that a woman wanted to donate 27 thousand dollars to the project. In total, the collection lasted 3 months. In January, we started buying the first cars. 
After a while, the activity dropped. We began to use other options to spread the word about the collection: the reposts of blogger Igor Lachenkov (Lachen) helped a lot, and I am very grateful to him for that. We engaged other charitable foundations for joint fundraising. We wrote press releases for the media.
Memorable things happened. I can tell you about one very important thing for me. I cried several times during the project because of happiness. I cried on the first day of the collection, when I saw the reaction and response of people that I could not even dream of. I cried when I learned the news about the contribution of 27 thousand dollars. Although a few days before that, I cried not because of joy, but because of worry, because of uncertainty about whether everything would work out. The tears of joy were about gratitude to people for their support, for their openness, for their sincerity.


About current activities
We managed to raise 2 million 300 thousand hryvnias of our goal. With this money, we have already bought and delivered 5 pickup trucks and one bead to Ukraine. One pickup truck has been delivered to the 30th Brigade and one bus has been sent to the military in the Kherson sector. The rest of the vehicles are currently undergoing maintenance and will soon be sent to Kherson, Bakhmut and other "hot" areas.
 
How can Spilnokosht become better?
I really missed the phone number of a contact person with whom I could consult on all the specifics of filling out an application on the platform, running a project, and receiving funds (email is not very convenient).
I was also not very clear about the conditions for receiving the funds raised, namely the fact that 50% of the amount had to be raised so that the funds would not be sent back to the benefactors. 
The author of the project Anastasia Karpenko answered the questions.
 

 

We are grateful to the philanthropists who support projects on the Spilnokosht platform and thus invest their resources in the Victory and development of Ukraine.

 

Project teams will be able to learn more about the types of crowdfunding in the blog, and philanthropists will be able to learn how to manage subscriptions by watching the video.





Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Візьміть на себе відповідальність не лише за зовнішні процеси, але і за свій внутрішній стан