Як документалісти та активісти разом створюють фільми громадської активності 

«Важливо говорити про те, що замовчується у суспільстві. Тільки це допоможе нам змінитись. Як це робити – кожен обирає сам. Ми працюємо з документальним кіно і на прикладах інших країн бачимо, що це дуже ефективний медіум. Не дарма кажуть, що замість сто разів почути, краще один раз побачити», – переконана Дар’я Бассель. Саме вона координує «Civil Pitch: Фільми громадської активності», новий проект Goethe-Institut в Україні та Docudays UA.

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA — один із найбільш популярних кінофестивалів в Україні. Традиційно від проходить у останній тиждень березня. Цього року у рамках індустріальної платформи Docudays UA і відбудеться Civil Pitch, що об’єднає режисерів та активістів, які працюватимуть над створенням короткометражного документального кіно.

image

Координаторка проекту «Civil Pitch: Фільми громадської активності» Дар`я Бассель. Фото: Наталка Дяченко

Як це працює?

Якщо у представників або представниць неприбуткових організацій є ідеї або цікаві герої для документального кіно, то вони можуть зголошуватися на участь у проекті. У свою чергу команда фестивалю знайде режисера або режисерку та допоможе з формуванням команди для створення фільму. Відповідно режисери та режисерки, які зацікавлені співпрацювати з громадськими активістами, також можуть подаватися на цей проект, а команда Docudays UA допоможе з формуванням команди. Якщо ж вже є сформована команда режисера чи режисерки та активістів, то можна зголошуватися на проект разом. Організатори зазначають, що досвід знімання документального кіно необов’язковий, але якщо він є, то це схвалюється.

Всього оберуть до 12 проектів, а їхніх авторів та авторок запросять на два тренінги, де вони працюватимуть над ідеями проектів і дізнаються від українських та іноземних тренерів, як зробити з документального фільму ефективний інструмент для змін у суспільстві. Після цього відбудеться пітчинг ідей перед міжнародними експерт(к)ами та спеціально запрошеним журі. Найкращі три ідеї з погляду журі отримають фінансування для виробництва фільму, який вони презентували. Також всі проекти отримають індивідуальні консультації від експертів/ок.

image

Дар`я Бассель на презентації нового Всеукраїнського конкурсу Civil pitch: фільми громадської активності з відвідувачами. Фото: Наталка Дяченко

Чому це важливо?

Громадський активізм та документальне кіно – це дуже близькі сфери. Для них важливі одні й ті самі цінності, у центрі яких людина та її гідність. Саме тому співпраця режисерів та активістів може бути плідною, адже вона поєднуватиме у собі художню цінність й актуальну для суспільства тему. До того ж обмін ресурсами тут рівнозначний. Якщо для активістів важлива співпраця з режисерами з технічної точки зору, то режисери завжди у пошуку нових тем та цікавих героїв. А саме з цим можуть допомогти громадські активісти.

Не зважаючи на те, що для України такий проект – новий формат, у світі це досить поширена практика. Перш за все це пов'язано з тим, що громадські організації можуть не лише брати участь у проекті, а й фінансувати його, якщо тема фільму збігається з інтересами громадської організації. Наприклад, за такою схемою працює  всесвітньо відомий проект The Good Pitch.

«І хоч у Civil Pitch наразі трохи інший формат, але це наш перший крок до розбудови такого типу співпраці між правозахисними організаціями та режисерами-документалістами», – розповідає Дар’я Бассель, координаторка проекту «Civil Pitch».

Ідея проекту виникла у Генадія Кофмана, програмного директора Docudays UA. Завдяки конкурсу хотіли охопити ті питання, які нині актуальні для українського суспільства. Саме так з'явилися три теми: інклюзія, протидія корупції та гуртування.

«Ми хотіли залучити  якомога ширше коло активістів і документалістів. Ми хочемо, щоб в Україні з’являлось якомога більше якісних документальних фільмів. Чим ширше коло цих тем – тим більше шансів їх отримати», – говорить Дар’я.

image

Атмосфера фестивалю документального кіно Docudays UA 2017

Що кажуть майбутні ментори?

«Важливо об’єднувати український та європейський досвід, – пояснює Дар’я, – на відміну від Європи у нас ще немає ринку документального кіно, і замість того, щоб вигадувати речі, які там очевидні, нам краще перейняти досвід у них». Саме тому з українськими учасниками будуть працювати іноземні ментори, які вже мають досвід роботи на подібних тренінгах (Civil Pitch в Грузії чи Future Docs у Варшаві).

«Наприклад, під час роботи над Civil Pitch у Грузії, деякі команди почали роботу над фільмом лише з добіркою фактів і ціллю донести їх до глядача. Після першого воркшопу і глибшого дослідження теми команди знайшли цікавих героїв, які допомогли їм краще розкрити тему їхнього фільму. Пізніше деякі учасники зізналися, що відкрили для себе силу особистої історії. Показавши історію людини, яка має якесь відношення до цієї проблеми, ти можеш розповісти набагато більше, аніж через набір фактів та статичних кадрів», – ділиться досвідом режисер Даніель Абма, головний ментор обох тренінгів.

«Я вже був на Docudays UA і бачив якісні українські кінокартини. Цього разу я вже безпосередньо працюватиму з українськими режисерами і очікую цього з нетерпінням. Головна ціль Civil Pitch – надихнути на створення якісного документального кіно на актуальні для українців теми».

Разом з Даніелем перший тренінг проведе голова відділу Програми кіноіндустрії фестивалю DOK Leipzig та консультант з документалістики Бріджид О'Шіа. Вони сформують команди з громадських активістів та режисерів і допоможуть їм визначитися з основною ідеєю фільму й формою проекту.

«Я думаю, що ми можемо багато чого навчитися, дивлячись на ідеї з різних перспектив. І тут у нас є перевага, адже наші учасники з різних сфер. Ми хочемо досягнути спільного обговорення важливих тем з ширшою аудиторією, щоб більше людей дізналося про проблеми, які часто замовчуються у суспільстві. Як це зробити? Через спільний діалог режисери та активісти створять простір для обговорення цих проблем, а ми як їхні ментори допоможемо їм у цьому», – коментує майбутню співпрацю Бріджид.

До проекту також приєднається Туе Стін Мюллер, але вже на етапі підготовки до пітчингу учасників, який відбудеться під час Docudays UA-2018 у березні.

Учасників проекту очікує дуже багато роботи, а особливо під час підготовки до пітчингу. Вони мають обговорити свої ідеї, написати і створити тизер фільму для презентації. Це нелегка робота, але саме ментори допоможуть їм на цьому етапі. У фіналі конкурсу учасники зустрінуться зі знаними професіоналами європейської кіноіндустрії та отримають консультації щодо своїх проектів.

image

Сергій Буковський (на фото крайній справа), український кінорежисер, актор та автор багатьох документальних фільмів на Docudays UA 2017

Що далі?

«Я на 100% переконана, що документальні фільми – це шлях до порозуміння у суспільстві», – каже Бріджид. Не дивно, що вся команда Civil Pitch налаштована так позитивно. Автори та авторки кращих проектів отримають грошові призи на виробництво стрічок. А громадські організації потім зможуть використовувати створені фільми у своїх кампаніях.

«Знаєте, на початку тренінгу кожна ідея – це насіння, а вже через декілька днів ти бачиш зелені листочки, які прориваються з-під ґрунту. І я дуже радію, що в мене є можливість бути частиною цього процесу, – говорить Даніель. – Я сподіваюся побачити деякі з цих фільмів вже на наступному Docudays UA».

Дедлайн подачі на участь до Civil Pitch — 1 лютого. Дар’я Бассель каже, що «багато молодих режисерів та режисерок, яких я знаю особисто і впевнена в тому, що вони зроблять якісне кіно — подаються на конкурс. Наразі не дуже багато заявок від активістів. Не зважаючи на те, що зазвичай усі заявки приходять в останні хвилини до дедлайну, користуюся нагодою сказати: активісти, ми чекаємо на ваші історії!»

image

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Менше ніж через 10 років ми зможемо керувати машинами, чутливими до руху очей, а також ковтатимемо нанороботів для загоєння травм у наших тілах.