Будуємо Україну Разом — це всеукраїнський рух, який виник у 2014 році як волонтерська акція Української освітньої платформи з відновлення будинків, знищених війною на сході України.
Дух добросусідства та єдності, який тоді відчули організатори акції, дав початок історії найбільшого волонтерського руху України.
На час війни програма Будуємо Україну Разом адаптується до змін в країні та змінює акцент своєї діяльності!
Співпрацює з організаціями задля забезпечення потреб військових та волонтерів, які продовжують волонтерити на передовій, захищаючи нашу з вами свободу.
Цього року сезону БУР таборів відбудеться в західних та центральних областях України, команда фокусує зусилля на допомозі людям, які втратили свої домівки через війну та організації БУР таборів навколо приміщень, які можна облаштувати для чийогось нового дому.
З якими викликами ви зіштовхнулись з початком повномасштабного вторгнення?
За два дні до повномасштабного вторгнення ми затвердили нову стратегію до 2024 року, в якій, чесно кажучи, не було комплексного алгоритму, що ми будемо робити за умови розширення зони бойових дій із сходу країни на інші регіони. Тому в перші тижні війни для нас стало викликом знайти чи то згадати власний фокус. За вісім років діяльності ми набули величезну к-сть партнерів, волонтерів по всій країні, які в перші дні війни зверталися до нас за евакуацією, поселенням, спорядженням, логістикою. Структурувати ці іноді хаотичні запити та налагодити систему реагування/задоволення/перенаправлення було ще одним викликом, з яким ми працювали перший місяць війни. Результатом цієї новоствореної системи стала закупівля та передача на фронт спорядження, машин, засобів тактичної медицини на суму майже півмільйона гривень. Наразі ми зупинили цей напрям, аби мати більше часу та ресурсів втілювати те, що вміємо найкраще.
Плануючи цей рік ми малювали для себе оптимістичну картину того, як будемо влітку проводити наші волонтерські активності, як будемо спільно з однодумцями розвиватися і розвивати нові простори. Наша діяльність не змінилася, проте набула дещо іншого характеру. Зараз працюємо над створенням комфортних місць проживання для ВПО на заході, допомагаємо тим, хто допомагає в центрі країни, зокрема в Макарові робимо ремонт в приміщенні ДСНС, в той час, коли вони розбирають завали в Київській області.
Розкажіть більше про ваші нові активності Табір з БУР, онлайн курс Основи проєктного менеджменту, та програму БУР Друг.
Табір з БУР
Табір зБУР* - активність, яка була в стратегічному плані організації, але ми над нею мали б працювати найближчі 2,5 роки. Нова повномасштабна фаза війни прискорила процес і ми натомість змогли запустити першу пілотну когорту за 2,5 місяці. Власне така швидкість та пріоритизація цієї активності пов’язана з масштабами руйнувань, яких зазнала країна після 24 лютого. Для нас війна триває 8 років.
Власне БУР виріс з волонтерської акції в Краматорську в далекому 2014 році. З того часу ми випрацювали власну методологію відбудови в центрі якої є розвиток, активізація молоді. Зараз, зважаючи на об’єм руйнувань, ми зрозуміли, що прийшов час ділитися і допомагати тим, хто тільки починає свою діяльність пов’язану із залученням волонтерів до відбудови. Важливо не забувати, що держава - це люди, тому «відбудова», «ремонт» взаємозв’язків, довіри фокус, який треба тримати.
* Табір зБУР — франшиза БУР табору, за умовами якої громади тепер можуть самостійно організовувати БУРтабіри з фінансовою та менторською підтримкою команди БУР.
Онлайн курс Основи проєктного менеджменту
Щодо онлайн-курсу з проектного менеджменту, то це скоріше відголоски пандемії. Тоді ми витратили чимало часу, аби підлаштувати наші освітні програми під виклики часу. І переосмислюючи наші продукти вирішили одразу закладати туди можливість дистанційної онлайн участі. Цей курс ми готували ще минулого року, але опублікували лише в червні 2022. Насправді мали чимало дискусій про його доцільність та актуальність в часі війни. Аргументом, який нас переконав, стали чисельні запити від локальних партнерів, новостворених ініціатив, що стосувалися рекомендацій по введенню соціальних та освітніх проєктів. Наразі маємо статистику понад 1500 реєстрацій на курс. Вважатимемо за успіх, якщо хоча б одному проєкту це допоможе краще зрозуміти свою ціль, аудиторію чи залучити кошти. Окрім курсу, ми дуже скоро запустимо нові можливості для створення або розвитку проєктів молоді.
Програма БУР Друг
Зустрічі з спільнотою БУРдрузів**, тих хто підтримує БУР фінансово, ми розпочали ще минулого року. Зараз понад 200 осіб регулярно підтримує БУР щомісячними внесками, що дає можливість команді втілювати заплановані активності. У 2021 році ми отримали підтримку від благодійного фонду Zagoriy Foundation, за підтримки яких змогли провести дві зустрічі з учасниками спільноти у Львові та в Києві. Планували масштабну офлайн подію для популяризації культури благодійності саме 27 лютого, проте з зрозумілих причин змушені були відмовитися від неї.
Після повномасштабного вторгнення зрозуміли, що спільнота потребує спілкування, тому в травні провели камерну зустріч у Львові. Такі зустрічі допомагають перезавантажитися, поспілкуватися з однодумцями, завести нові корисні знайомства. Для команди БУРу це можливість подякувати тим, хто системно підтримує нашу діяльність фінансово, незважаючи на усі зовнішні обставини. Зустріч була тематична, учасники виготовляти електроакумулятори, які згодом передали на схід нашим військовим.
** БУРдрузі — спільнота відповідальних, що інвестують в майбутнє! БУР створив спільноту, де кожен та кожна відчуває себе справжніми другом та подругою. Переваги участі в спільноті: першим/ою дізнаватись БУРні новини, отримувати новинні дайджести, відвідувати унікальні події, спеціальні пропозиції від наших партнерів, спілкування з друзями в приватній групі, формувати нову генерацію української молоді разом з БУР. Більше про спільноту тут.
Чи відчуваєте ви як команда, що знайшли зараз свій темп в цих умовах?
Наша команда, як і будь-яка інша, це живий організм. Ми активно працюємо, втомлюємось, відновлюємо сили і далі активно беремось до роботи.
Війна розпочалась не 24 лютого, і для нас цей день став тим, що мав колись настати. Ще в 2014 році, коли ініціативна молодь поїхала зі Львова в Краматорськ відновлювати будинки, які були зруйновані війною, вони усвідомлювали усю відповідальність, стикалися з недовірою та будували містки довіри між сходом та заходом, ламали стереотипи та вірили в майбутню Україну. Зараз це базові цінності БУРу і кожен в команді їх дотримується.
Люди, які творять БУР в офісі, в полях, які фінансово підтримують діяльність є тим мотиватором до дії.
З 24 лютого до середини березня ми працювали 24/7, бувало чергували в офісі вночі, недосипали. Це рятувало від відчуття, що робиш замало, проте забирало багато сил та енергії. В березні добровільно-примусово встановили графік роботи, відновили вихідні дні.
Згодом наша команда переїхала в новий просторий офіс, зараз ми базуємося в аудиторіях УКУ на Свенціцького. У нас з'явилася природня потреба перебувати з своєю тусовкою, тож нова традиція це спільний обід. Усі дружно о 13:30 виходимо з офісу і прямуємо в найближче кафе. І це справді корисна для нас спільна година спілкування та спільного споживання їжі.
Дізнатись більше про можливості програми можна на сайті та соцмеражах Будуємо Україну Разом — instagram, facebook, telegram.
____
Повернутись до колекції "Історії стійкості"