Екологічна ініціатива,  яка сформувала власний автономний краудфандинговий інструмент у своїй операційній діяльності.

RE:space - освітній екопростір з функцією громадської сортувальної станції на території інноваційного центру “PROMPRYLAD.RENOVATION”

Розповідає про ініціативу Михайло Веклин засновник екохабу RE: space

Фото: Katya Akvarelna для Ukrainer

 

В 2019  році виникла ідея запустити в Івано-Франківську екологічну ініціативу, яка даватиме можливість розв'язувати екологічні проблеми з містянами та в масштабах міста.

На той час в місті не було активних організацій, які це вже робили тому ми своєю командою взялись за цю задачу.  Особисто я надихнувся прикладом ініціативи з Берліну, коли мав можливість дослідити як з твердими відходами поводяться в інших країнах. А вдома я знайшов однодумців, спільно з Олександром Московчуком та іншими колегами, ми почали шукати простір де мали б змогу організувати сортування відходів. Ми почали з того що почали формувати механізми сортування та поводження з твердими побутовими відходами.

Ним став Інноваційний центр Promprylad.Renovation. Тут нам вдалось легко знайти своє місце в екосистемі інноваційного центру. З адміністрацією ми погодили всі деталі — розробили та встановити контейнери для збору відходів, та налагодили процес сортування та переробки відходів для резидентів інноваційного центру. З часом ми все більш наочніше розуміли, що боремось з наслідками, а не причинами, тому  розпочали просвітницьку діяльність — відкрили майстерню з творчої переробки вторинної сировини “RE:laboratory”. Почали спілкуватись з резидентами інноваційного центру, проводити екскурсії, лекції про те які відходи йдуть на переробку, а які ні, як їх сортувати та як зменшувати кількість їх утворення. Далі розробили пакет послуг “Зелений офіс” зі збору, сортування та передачі відходів на переробку з декількома резидентами інноваційного центру. І цей напрямок теж успішно почав працювати. Створили міський сад “UrbanGreenGarden” на даху Інноваційного центру Promprylad.Renovation та освітній простір для підлітків з вирощування локальної їжі “#Свіжозелень”.

 

Наступними кроками стало залучення нової аудиторії. Тут ми взялись за створення  лабораторії ресайклінгу — на 3-му поверсі майбутнього мейкерспейсу, де встановили обладнання з переробки пластику, паперу, скла. І спільно з мешканцями Франківська почали досліджувати матеріали та пробувати творчо переробляти сировину в цікаві вироби для побуту.

 

Початок пандемії вплинув на розвиток хабу негативно, ми не могли близько спілкуватись з аудиторією, і це стало бар'єром у взаємодії.  Задля безпеки й мінімізації скупчення людей ми почали шукати інші  можливості нової взаємодії з відвідувачами. Ми розглядали варіант створення автоматизованої станції збору відходів з освітньою функцією та переробкою вживаних  матеріалів. Шукали на це грантові можливості, але зупинились на краудфандингу, бо мали ще й додатковий запит на гуртування та посилення нашої спільноти. Краудфандинг для нас тоді був новим інструментом, тому ми дуже обережно та довго планували свій збір.

Через певний час ми знайшли курс навчання  "STALI. Інкубатор краудфандингу та самозарадності для громадських організацій та соціальних підприємців", подали заявку та пройшли 4 місячне навчання, після якого покращили свій план краудфандингу. Наповнились новим відчуттям впевненості, і в грудні 2021 запустили збір на Спільнокошті

Ми поділили комунікаційну кампанію на декілька етапів — взаємодія з громадою, взаємодія з бізнесом, активне залучення партнерів для спільної дії. В перший місяць ми зібрали половину від потрібної суми.  Останній етап припав на повномасштабне вторгнення. Тут ми змушені були переформатувати наші плани знову. Ми призупинили збір 24 лютого та через місяць відновили збір у форматі “тихих однодумців”. У підсумку нам вдалось виконати поставлену ціль на 100% і ми залучили 112 тис. грн від доброчинців і отримали подвоєння зібраної суми від МФ "Відродження".  За ці кошти ми вже закупили найнеобхідніше обладнання для подієвого майданчика, обладнання для майстерні та коворкінгу для громадських організацій. Все що планувалось, на жаль, нам не вдалось  закупити через здорожчання обладнання, але ми маємо достатньо, щоб зробити наш простір в майбутньому більш комфортнішим та додати декілька нових напрямків діяльності.

Краудфандингова кампанія на Спільнокошті показала, що у місті є достатня кількість однодумців, які готові долучатися до спільних дій задля збереження довкілля. Саме тому  ми працюємо зі спільнотою на пряму та залучаємо кошти від доброчинців на благодійний рахунок нашої організації. Така модель з інтегрування краудфандингової діяльності в операційну діяльність підсилює нашу можливість залучення однодумців та необхідних ресурсів для якісної та сталої роботи команди та проєкту в цілому.  

 

Якщо говорити про діяльність хабу в часи війни, то перші дні після вторгнення — ми зупинились, бо поставили за мету зберегти  команду та безпеку наших відвідувачів. В часи перших місяців тотальної невизначеності ми сфокусували наші сили на волонтерську підтримку ЗСУ та внутрішньо переміщених осіб. Рівно 4 місяці ми не працювали як простір для відвідувачів, але продовжували обслуговувати юридичних осіб. І 23 липня 2022 ми офіційно почали поступово відновлювати діяльність сортувальної станції на Промприладі.  На сьогодні ми маємо оновлену команду, яка складається з п’яти волонтерів, та нового обладнання. Волонтери підтримують роботу простору та консультують відвідувачів. На даний час я, засновник, перебуваю за кордоном по міжнародній програмі обміну досвідом та шукаю нових партнерів, нові рішення та налагоджую міжнародні контакти, що в результаті підсилить наш проєкт в майбутньому. 

Запуск цієї ініціативи у Франківську стався через власне бажання, власні кошти та сталу підтримку партнерів. За 4 роки ми багато навчились і таки паралельно ми проходили через власні челенджі — такі як підготовка до краудфандингової кампанії яка розтяглась на 2 роки, що в результаті стало важливим ресурсом для перезапуску роботи лабораторії та посилення залученості спільноти.

Зараз ми багато комунікуємо, ділимось нашими планами та результатами зі спільнотою, запрошуємо долучатись до спільних дій — толок, зборів коштів та вторинної сировини. Все це і дало змогу   продовжувати свою діяльність і отримувати підсилення від наших відвідувачів.

Наші плани до кінця цього року це повне відновлення роботи. З вересня ми відновлюємо активності для відвідувачів хабу, які мотивуватимуть до екоосвіти та переосмислення відношення до навколишнього середовища. Також на осінь заплановано перезапуск екомайстерні та декілька цікавих активностей, про які ми повідомимо згодом.

Якщо ж говорити стратегічно, то хочемо продовжувати партнерство з Інноваційним центром Promprylad.Renovation та у 2023 переїхати у новий простір, щоб створити велику відкриту майстерню, зручні офіси для громадських організацій, які турбуються про довкілля, та затишний простір для відпочинку комунікації та генерування ідей.

Ми продовжуємо вкладати сили та час в те що віримо, бо ми займаємось не тільки збором та утилізацією, ми формуємо нову глобальну екологічну свідомість та запобігаємо генеруванню відходів. Це наша концепція Zero Waste з 5 пунктів, де найперший та найзначиміший пункт — запобігати утворенню відходів — він і є для нашої команди елементом, який формує екосвідомість та позитивний вплив на довкілля 

 

Слідкувати за тим, як в Івано-Франківську відновлюється діяльність простору можна у соціальних мережах проекту —  facebookта instagram 
Фото матеріали використані для оформлення публікації взяті з соцмереж ініціативи.
____
Повернутись до колекції "Історії стійкості"

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Довіра є коли команда не відчуває по відношенню, до тебе конкуренцію