Платформа, яка в умовах воєнного виклику об'єднала 4 тисячі фахівців культурної, креативної та суміжних сфер

Навзаєм - платформа для взаємодії представників культурної й креативної сфери.

На питання відповідала засновниця платформи Тома Лазаренко 

Коли та за яких умов виникла ідея проекту та хто долучився до її втілення?

Ідея платформи виникла на початку ковідної епохи. Проєкт виріс з моєї попередньої діяльності, був логічним продовженням мого першого проєкту - освітнього майданчику Сreative Management Camp. Протягом 6 років я проводила події різного формату для фахівців (-чинь) культурної сфери, створювала навколо кємпу спільноту, організувала нетворкінги в Києві. Щомісяця на Культурний Нетворкінг збирались фахівці (-чині) з різних індустрій, з різноманітним бекграундом і скілами, але зі спільними цінностями й бажанням створювати круті культурні й мистецькі проєкти. 

Звісно, на часи ковіду я призупинила такі зустрічі й думала, як перевести нетворкінг в онлайн. Виникла ідея застосунку, в якому спеціалісти самі шукають людей за компетенціями й статусами, метчаться за інтересами, спілкуються й обмінюються рекомендаціями тощо. Також хотілось зберегти вайб живого спілкування, тому запустили спільноту в телеграмі, в який за рік існування вже 4000 людей. 

Навзаєм ми запустили з Культурною Агенцією А з Харкова, з якими спрацювались до того на фестивалі соціальних інновацій й нової музики Plan B. Вони також проводили Community Party в Харкові на власному майданчику Plan B Dvir . Ми зрозуміли, що в нас є спільна справа, яка нас драйвить - знайомити людей, створювати колаборації, мережуватися, пов'язувати різних людей з різних містечок країни. Синергія дає імпульс для створення нових ідей, проєктів й команд. Навзаєм став майданчиком для крос-секторального спілкування, його цінність й комплексність в тому, що тут можна знайти людей з потрібними компетенціями - для роботи, спілкування, рекомендацій, консультацій й допомоги. Такі платформи необхідні для швидкого реагування на зміни, для розуміння суміжних сфер, для дискусій й мережування фахівців. Особливо зараз, коли ми втрачаємо звичні для себе локації, спільноти навколо них й не можемо проводити офлайн-нетворкінги. Цифровий простір приходить на допомогу, аби не втрачати зв'язок з осередками й будувати нові контакти на місцях. 


Де і як ви залучали ресурси на запуск платформи?

На початку 2021 року я подала грантовий проєкт Навзаєм на конкурс Українського Культурного Фонду. В рейтингу ми посіли третє місце зі ста проєктів, це був знак, що проєкт потрібний і ідея має потенціал. Для підтримки спільноти наразі залучаємо міні-гранти й стипендії. 

 

Що для вашої команди було найзнаковішим під час становлення платформи?

Показовим для нас є те, що Навзаєм став впізнаваним, з нашою ініціативою хочуть працювати, до нас долучаються експерти (-ки) сфери, нас радять колегам. Для нас показовими кейсами є відгуки щодо корисності спільноти від учасників чату - щотижня ми отримуємо в приватні подяку за те, що вдалось знайти фахівців, що через нас люди знайшли роботу, отримали відповідь на своє питання. На річницю Навзаєму ми навіть зробили таку публікацію з відгуками. Спільнота сама будує Навзаєм, сама задає напрямок розвитку й впливає на комунікацію і теми обговорення. 

А от челенджем для нашої команди зараз є те - як працювати з такої кількістю учасників (4000 в чаті) й бути цікавими й корисними. Наша комуна складається з дуже різних фахівців, але ми намагаємось побудувати спілкування навколо обміну досвідом, взаємодопомоги й поваги до інакшості й розмаїття. 

 


Як ви проживали перші місяці війни командою платформи?

В березні ми волонтерили хто як, переїхали в інші міста й звідти продовжували працювати. Весь цей час ми підтримуємо учасників у спільноті Навзаєм - порадами, корисним контентом, знайомствами, консультаціями. Ми зрозуміли, що у кожного своє місце й місія у цей нелегкий час. Наша підтримка й натхнення - спільнота Навзаєм, для неї й працюємо невпинно. Ми продовжуємо шукати фінансування для проєктів платформи, отримуємо гранти на розвиток, поступово втілюємо стратегію. Для такого напів волонтерського проєкту як Навзаєм важливо втримуватись на плаву, бо робота зі спільнотою, особливо такою великою - це той ще челендж. 


Від чого довелось відмовитись, що змінити та щоб адаптуватись до умов війни  у роботі платформи?

Ми поки поставили на паузу розвиток вебзастосунку Навзаєм, для нього треба залучати додаткові ресурси, команду, проводити дослідження, брати участь у акселераторах, шукати інвесторів й розробляти стратегію продукту. Команда пройшла три стратегічні сесії разом з нашими менторами. Це допомогло сфокусуватись на головному, на наших перевагах й можливих векторах розвитку, допомогло уникнути хибного принципу — робити все для всіх й задовольняти більшість. Ми й досі відшукуємо унікальні сторони Навзаєм й постійно працюємо в умовах обмежених ресурсів —  команди, фінансування, можливостей тощо, й відмовляємось від стрімкого розвитку, ми робимо це поступово.


Як ви працюєте зі своєю спільнотою і чи розглядали використання краудфандингу для посилення та розвитку вашої спільноти або ж інші інструменти?

Ми розглядаємо різні джерела фінансування - гранти, інвестиції, платні сервіси, краудфандинг тощо. В нас комплексний продукт, тому ми намагаємось залучати інструменти, які підходять тому чи іншому напрямку нашої діяльності. У вересні ми плануємо запустити Патреон, також в нас є банка для донейтів. Команда Навзаєм створює контент, події, фасилітує спільноту, знайомить фахівців й витрачає весь свій час на розвиток цього продукту. Звісно, ми рухаємось у бік підтримки від самої спільноти, поступово комунікуємо, що в роботу такого ком'юніті потрібно інвестувати - бути патронами, долучатись до співтворення, донейтити за консультації й на події.  

 


Які проблеми у культурної спільноти бачите зараз?

Це доволі комплексне питання, наразі мені здається якраз відбувається намацування проблем, розуміння як адаптуватися, що ми не встигли зробити для сталості культури в минулому й на що звернути увагу, де консолідуватися, що відбудувати в майбутнього. Мені важко говорити за весь сектор й спеціалістів в ньому, треба проводити дослідження цих проблем, не можна спиратися тільки на свої суб'єктивні спостереження й знімати кальку з однієї спільноти Навзаєм. Наприклад, аби зрозуміти зміни, які відбуваються із культурною цариною, й проблеми її представників, наша команда провела зустріч Навзаєм Talks. На неї зібралось 30 фахівців (-чинь) з різних напрямків й з різним бекграундом, як з нашого ком'юніті так і сторонні експерти. Ми зібрали висновки з цієї зустрічі й зафіксували спільні поінти й проблеми. Говорити з людьми, активно слухати, випрацьовувати спільне - це якраз підхід Навзаєму, бо саме для обміну досвідом ми й створити цю спільноту. 

 


Як командою підтримуєте один одного? Що найбільше хотілось би втримати?

Ми підтримуємо одне одного спільними проєктами, ідеями, мріями. Саме в спільних планах й бачення наша сила. Найбільше хотілось би втримати нашу енергію, єдність й завзятість. Аби щось рухати, потрібні внутрішні ресурси. Періодично хтось з нас здувається, набирається сил й знов починає фігачити невпинно. Мені здається, якщо в нас зникне здатність генерувати, створювати й запускати нове, в нас зникне жага до життя. Тому це треба берегти в команді, хоча на такі темпи як до війни ми може й не вийдемо. З іншого боку, з'явилося розуміння, що потрібно берегти себе й команду, тому ми намагаємось оптимізувати процеси й навантаження, щоб не вигоряти швидко.   



Слідкувати за тим, як в Україні розвивається нетворкінгова платформа, можна у соціальних мережах проекту —  telegram chat, facebook
А ще 10 вересня об 11:00 команда проекту проводить останню онлайн зустріч серії Навзаєм Talks, щоб поговорити з фахівцями про те:
👉 як війна вплинула на креативні індустрії
👉 які зміни відбулись з фахівцями сфери
👉 як нам розвиватися в кризу і які навички на часі
👉 що таке глобальні тренди і як вони впливають на креативну економіку
👉 як враховувати локальний та глобальний контексти.
Якщо вам цікаво долучайтесь та реєструйтесь.

 

____

Повернутись до колекції "Історії стійкості"

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Ксенія Семенова: «Ми надзвичайно вдячні нашим донорам, партнерам, волонтерам іншим волонтерським організаціям і фондам, які вже 8 років працюють та об’єднують спільноти, щоб Україна перемагала. Саме оця об’єднаність українців та жага до життя допомагає нам також ставити все амбітніші цілі.»