Фіналісти цьогорічної програми Creative Enterprise Ukraine розказують про власні враження від процесу навчання та роботи з викликами, які виникають перед підприємцями креативної сфери.

Цього року вже вдруге відбулася програма Creative Enterprise Ukraine, ініційована Британською Радою в Україні. Це воркшоп для проектів у креативній економіці з британськими тренерами, який допомагає дивитися на стартапи в бізнесовому розрізі. В рамках програми вперше проводився пітчинг серед фіналістів, яких було відібрано на воркшоп, де вони презентували свої бізнес-плани перед журі й отримали консультації, мали можливість обговорити свої проекти з аудиторією, а також виграти певні нагороди. Велика Ідея поговорила з засновниками і засновницями проектів, що отримали стипендії від kmbs та стратегічні сесії із бізнес-моделювання від PPV Knowledge Networks. Але спочатку – коментарі від журі про те, як відбувався відбір, і що було найбільш цінним у представленні проектів.

Pavlo Bilodid kmbs Павло Білодід, маркетинг-менеджер kmbs

Ще на етапі відбору фіналістів ми з колегами з Британської Ради мали чіткі критерії, основним з яких була умова, щоб проекти були вже у процесі запуску бізнесу або бізнесом, що функціонує. У форматі пітчингу журі з kmbs були орієнтовані на пошук тих бізнес-проектів, які розуміють, в якому вони середовищі, для яких клієнтів працюють, бачать свою нішу, вже кристалізували свою бізнес-ідею і свідомо її реалізують. Іншим важливим критерієм для журі з kmbs було виявити ті проекти, що мають потенціал стати каталізатором розвитку цілої сфери або можуть підсилити бізнес-екосистему, в якій вони працюють. Саме тому переможцями, що отримали навчання, стали Малі.UAKyivMusicFilm і WalQlike. Щодо навчання, то з кожним переможцем буде проведено консультаційну зустріч, і тільки після цього ми спільно визначимо, на якій програмі їм варто пройти навчання. Загалом же ми будемо обирати програму з усього портфелю Програм управлінського розвитку kmbs, яких маємо більше 40.

Завантажити безкоштовний посібник з креативного підприємства від Nesta та Британської Ради в Україні
Kateryna Kravchuk PPV Катерина Кравчук, менеджерка проектів PPV Knowledge Networks

Ми обирали проекти насамперед зважаючи на якість самої презентації — структурованість, ясність, спосіб подачі. Важливими факторами були також зрозумілість бізнес-моделі та чітке бачення командою проекту своєї унікальної конкурентної переваги та цільової аудиторії.

Від PPV Knowledge Networks ми підтримували ті проекти, у яких бачили творчу життєздатну ідею та бізнес-сенс. Команди Leosklo, Будь в UA та Imagine сподобалися нам своєю завзятістю та вмотивованістю, а також тим, що багато зусиль вкладають у якість продукту та роботу з клієнтом.

У рамках стратегічних сесій із бізнес-моделювання, які ми проводимо з переможцями, ми допомагаємо компаніям побачити свою перспективу на ринку через 10-20 років. Результатом роботи є уточнена візія та бізнес-модель компанії, а також план дій на найближчий рік.

KyivMusicFilm

Дистриб'юторська компанія, яка фокусується на новому документальному кіно про музику та культуру.

KyivMusicFilm

Аліка Харченко, програмна координаторка фестивалю:

Ми багато подорожували по кінофестивалях, побачили величезний пласт кіно, яке ніколи в Україні не показувалося, і вирішили зайнятися його промоцією. До цього у нас вже був досвід організації кінофестивалю (KISFF) та дистрибуції короткого метру, але націлена дистрибуція документального кіно має свої особливості. Зазвичай у нас не прийнято говорити про гроші, та культурні проекти так чи інакше сприймають як неприбуткові та залежні від грантів. Однак тренінг Creative Enterprise Ukraine допоміг поглянути на справу під іншим кутом — як на справжній бізнес з фінансовим потенціалом. Враховуючи, що над KyivMusicFilm на постійній основі працює всього лише дві людини, нам доводиться розбиратися в усьому самим: від креативу та найменших дрібниць організації подій до фінансових питань. Тому для нас бізнес-навчання завжди на часі — саме такі програми дозволяють розвивати власну справу.

 

 

Малі.UA

Агенція з просування та представлення незалежних видавців України.

mali UA

Ірина Батуревич, співзасновниця Малі.UA і культурно-видавничого проекту ЧИТОМО:

Так сталося, що на програму Creative Enterprise Ukraine від Британської Ради потрапили обидва наші проекти – Читомо і Малі.UA, об’єднання малих видавців. По суті, один проект випливає з іншого. «Читомо» задумувався як некомерційний хоббі-проект, медіа про мистецтво книговидання і культуру читання, яке ми лише почали виводити на самоокупність і думати про медіа-підприємництво. Малі.UA – пілотний дочірній проект, спроба підтримати малі незалежні видавництва не лише медійно, а й комерційно, представляючи їх на виставках та перед нашими партнерами. Завдяки курсу ми мали змогу присвятити три дні стратегічному плануванню, перезнайомитися з дуже цікавими проектами-стартапами, докорінно реформувати бізнес-моделі і навіть самі проекти.

Зрештою, завдяки консультаціям KMBS таБританській Раді на пітчинг ми висунули єдиний проект, і були відібрані для навчання в KMBS з прицілом на стратегічний маркетинг. Нам, як і більшості проектів (і навіть досить успішних видавництв), дуже бракує послідовності та вміння мислити стратегічно, адже темпи, з якими наш маленький затишний блог перетворився на основний медіа-ресурс у галузі книговидання, фактично вийшли з-під контролю, а керувати проектом стає дедалі важче. Зараз я можу констатувати, що ми втрималися лише завдяки сильному ядру, тим людям, яких ми для себе відкрили, і з якими ми хочемо працювати пліч-о-пліч. Це – наша найбільша цінність і найпотужніший ресурс. Проте, тімбілдінг – це наступний крок, відтак ми робимо ставку саме на стратегічний маркетинг.

Я маю тверезе розуміння, що з підприємницької точки зору, відкрити точку з продажем кави простіше. Але це не те, що ми хочемо робити у своєму житті. Ринок креативних індустрій сьогодні у зародку, але я бачу динаміку, спостерігаю наскільки зараз у дефіциті менеджмент культурних проектів, як важливо експортувати власний культурний продукт. Тому ми продовжуємо, і незабаром – у новому форматі. Ми дуже вдячні всім за підтримку: Британській Раді, PwC, kmbs, видавцям і особливо – нашим читачам. Я думаю, у нас вдається формувати нову спільноту і рухати ринок вперед, принаймні саме таке завдання ми перед собою ставимо.

 

Леоскло

Сімейна майстерня скляного декору, заснована у листопаді 2014 року братами Данилом та Остапом Онишками. Власноруч вони створюють флораріуми та інші елементи декору для різних цілей: заручини, весілля, хрестини та інші важливі події.

leosklo

Остап Онишко, співзасновник майстерні:

У певний час ми зрозуміли, що потребуємо нових знань та навичок для росту та розвитку нашого маленького бізнесу. Триденний курс для креативних підприємців від Creative Enterprise Ukraine дав можливість з іншого боку проаналізувати наш бізнес та дещо структурувати нашу справу щодо процесів. Але найбільший ефект ми отримали від спілкування з іншими креативними підприємцями, які з свого погляду змогли запропонувати нові ідеї та зарядити нас до ще більш активної діяльності.

Зі здобутими знаннями на тренінгу нам доволі легко було підготуватися до фінального пітчингу, а винагорода – одноденна сесія-консультація від PPV – виявилась неймовірно корисною для нас. Протягом цілого дня ми з експертами від PPV детально розбирали Леоскло до найменших деталей: розглянули усі виробничі та бізнес-процеси, детально описали плани на майбутнє, склали стратегію розвитку та чіткий план дій на найближчі два роки. Коли працюєш і з головою поринаєш у рутину, то на дуже багато речей не звертаєш уваги, а на дрібні, на перший погляд нетермінові зміни, завжди бракує часу. На сесії ми змогли правильно розставити пріоритети і знайшли чіткі рішення, які допоможуть Леоскло швидше і масштабніше розвиватися.

 

Маркет українських брендів «БУДЬ в UA»

БУДЬ в UA – це маркет українських брендів у м. Дніпро. Це формат шопінгу, має на меті розвивати малий та середній бізнес. Щомісяця БУДЬ в UA збирає близько 120 дизайнерів-учасників з усієї України та понад 6 тисяч гостей. Одяг, взуття, аксесуари, декор та товари для дому – усе зроблено в Україні.

bud v UA

Катерина Дорошеська, Аліна Щербина, засновниці маркету:

БУДЬ в UA – це єдиний подібний захід у нашому регіоні. Тому часто ми даємо поштовх у розвитку українським дизайнерам. За час існування маркету (1 рік) свої власні магазини чи шоуруми відкрили 10 брендів-учасників маркету. Крім того, БУДЬ в UA - це майданчик для старту дизайнерів-початківців, саме у нас вони представляють свої перші колекції та знаходять перших прихильників та покупців. Наші клієнти - це молоді дизайнери одягу, аксесуарів, декору з усієї України. Це власники магазинів та шоурумів з товарами
українського виробництва.

Під час пітчингу ми мали змогу подивитись на наш проект зі сторони та побачити нові перспективи розвитку. У процесі бізнес-консультацій ми плануємо структурувати наше бачення щодо майбутнього проекту та пропрацьовувати можливі вектори подальшої роботи. Також у нас уже є кілька бізнес-ідей, котрі ми хотіли б реалізувати. І під час навчання ми оцінимо їхню комерційну привабливість. Сподіваємось, після консультації ми сфокусуємось на найбільш життєспроможній ідеї і складемо чіткий план для її реалізації.

 

Imagine

Компанія, що виготовляє вироби з натуральної шкіри та повсті овець породи мерінос із сучасним дизайном.

Imagine

Роман Никулишин, засновник компанії:

Беручи участь у пітчингу, ми очікували отримати погляд зі сторони на наш бренд. Робота з PPV Knowledge Networks дала нам можливість провести змістовну стратегічну сесію, де ми обговорювали, якою наша компанія повинна бути через рік, три, десять. Найціннішим, на нашу думку, були питання, котрі нам задавали консультанти PPV. Дуже часто ми не мали відповіді на них, і це змушувало нас працювати та шукати відповіді. Наприклад, що відрізняє нас від інших та в чому повинна бути наша Unfair Advantage. Ці питання допомогли нам зрозуміти наші слабкі та сильні сторони, і над чим нам необхідно терміново починати працювати.

Що ж до пітчингу в Києві, це була неймовірна подія, котра дала нам можливість розказати про IMAGINE багатьом людям, які мають досвід у креативному підприємництві. Ми почули якісну конструктивну критику, що занурила нас у реальність та дала можливість осмислити помилки. Не кожен день випадає можливість поспілкуватись та почути думку топових маркетологів та консультантів, котрі працюють з великими українськими та міжнародними компаніями. Це направду яскравий та незабутній досвід, що дає величезний стимул та заряд енергії для розвитку власної справи.

Всі фотографії у матеріалі розміщено зі згоди авторів проектів.

 

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Ідеї учасників, які дані збирати, якою буде башта, виникали та змінювалися майже щодня, а з ними змінювалися й вони самі, і моє бачення, і наші розмови. Але якою б не була башта, вона буде «їхньою». Це буде історія про село, яке нарешті привласнюється, тому що стає їм відоме, власноруч вивчене. Те, що ми знаємо, не може бути відчуженим.