Небезпека Ери Homocellularis

Небезпека Ери Homocellularis

339 6 хвилин хв. читання
17.11.2017

Як людство залишилося без здібностей, притаманних середньостатистичній особі ще 10-20 років тому

Еволюцію замінив розвиток технологій. Тіло людини мало змінилося за останні 100 років, хіба що ми стали дещо вищі, але наші можливості зростають неймовірними темпами. Ще років 30 тому ніхто не міг уявити, що в кишені може вміститися надпотужний комп’ютер, якого було б достатньо для відправки людини на Місяць. Тепер таким пристроєм володіє кожний третій українець.

У середньому українець проводить близько трьох годин на день зі своїм смартфоном, який став не лише способом комунікації (або анти-комунікації), а й джерелом сили й узагалі нашим «міні-я». У своєму дослідженні «Як смартфони вплинули на поведінку людей» ми дійшливисновку, що смартфони дають своїм власникам «надздібності», які ми не помічаємо, хоча користуємося ними кожний день, і які впливають на нашу поведінку.

Надможливості, які ми не помічаємо

Напевно, найперше, що нам дає смартфон – це миттєвий доступ до інформації для всіх, незалежно від територіальних обмежень. Після відкриття Нового Світу, щоб отримати повідомлення з нового континенту, на дорогу в один кінець витрачали 56 днів. Тобто будь-яке повідомлення або новина з Європи добиралася до Американського континенту близько двох місяців, а щоб отримати відповідь потрібні були майже 4 місяці, і при цьому не було гарантій, що повідомлення добереться до адресата. З часом стали винаходити телеграфи, перші телефони, Інтернет і сьогодні ми маємо смартфон, який, поєднавши у собі можливості телефону, комп’ютера та Інтернету, дає нам силу, про яку ми не могли і мріяти.

Завдяки смартфонам людина здатна бачити, чути і говорити на будь-якій відстані, робити складні підрахунки за секунду та перекладати з будь-якої мови. Так людина отримує Надможливості. Ми навіть не помічаємо, що здатність дізнатися будь-що за лічені секунди є неймовірною здібністю, яка щохвилинно впливає на нас, ба більше, за бажання ми можемо оголосити про свої переконання на весь світ, у наших руках уміщається інструмент, який здатен нам у цьому допомогти. Ну і звичайно додайте до цього калькулятори, які здатні підрахувати що завгодно, і перекладач зі 104-х мов, починаючи від (А)зербайджанської і до (Я)понської.

Впливати та контролювати

Власники смартфонів мають більшу силу впливати на ситуацію, оскільки здатні швидко організовуватись і завжди мають можливість виразити свою думку. Користувачі смартфонів можуть провадити бізнес і впливати на політичну ситуацію у своїй країні будь-де і будь-коли. Створити громадську організацію, підписати петицію про соціальні виплати, домовитися з партнером про поставки? Легко, тепер для цього достатньо натиснути кілька кнопок чи написати повідомлення.

Одним із факторів, що призвели до «Арабської Весни» стало широке використання мобільних, підключених до Інтернету. Смартфони дозволили протестувальникам розміщати інформацію у прямому ефірі, а також організовувати взаємозв’язок практично не підконтрольний цензурі. Таким чином смартфони віддали владу масам, фактично втіливши мрію про рівність у життя.

Поштовх до постійної реакції

Можливість миттєвого доступу прискорила наше життя – ми стали схильні у 62% випадків діяти одразу, тому що володіємо всією необхідною інформацією, стали робити  на 20% більше імпульсивних покупок, тому що можемо це зробити у будь-якому місці без походу в магазин. Але така легка доступність зробила нас нетерплячими.  І це стосується не тільки смартфонів. Ми ненавидимо повільний інтернет і не готові чекати на завантаження більше, ніж 2 хвилини, що зараз є адекватною реакцією, але ми стали нетерплячі одне до одного – ми постійно намагаємося тримати все під контролем, тому коли хтось запізнюється на одну хвилину, ми вже дзвонимо і питаємо: «Ти де?»

Передача власної пам’яті своєму смартфону

Але чи достатньо цього, щоб стати Надлюдиною? Можливо, ні. Але й надздібності, якими наділяє смартфон свого власника, на цьому не закінчуються. А як щодо Надпам’яті? Скільки може запам’ятати людина? У 2009 році Андрій Слюсарчук побив світовий рекорд по запам’ятовуванню чисел після коми у числі Пі. Він назвав 30 млн. чисел, які вміщаються у 15 товстенних томах. Такі здібності людського мозку, здавалося б, не можуть поступитися якомусь міні-комп’ютеру. Та 4 томи здоровенного й усім відомого роману «Війна і Мир» Толстого «важать» 1498 КБ, в 1 ГБ пам’яті телефону міститься 1000000 КБ. Окей, гугл, а скілька разів «Війна і Мир» може вміститися в типовому смартфоні на 64 ГБ? 42 723! 42 723, Карл! Стільки історій такого самого розміру може вмістити один звичайний смартфон. Але кому це потрібно? Найімовірніше, нікому, а от фото – це інша справа. Отже, у той самий смартфон на 64 ГБ, з камерою на 12 Мп вміщається 15 258 знімків – саме стільки моментів з життя власника може зберегти смартфон. Якщо власник кожну годину буде робити знімок, то цієї пам’яті йому вистачить на 635 днів – 2 роки вашого життя, кожні 60 хвилин запам’ятає ваш смартфон.

Через такі можливості техніки ми наче делегували свою пам’ять ґаджету – нам не потрібно все запам’ятовувати, якщо можна зняти/записати на свій смартфон. Так ми стали дуже прив’язані до пам’яті свого ґаджету і навіть не до файлів, пов’язаних із роботою чи навчанням, а до тих, які несуть наші особисті спогади. Тому, коли пам’яті смартфону все ж таки не вистачає і доводиться видаляти «зайве», цей процес виявляється дуже болісним для кожного, адже стираючи щось зі свого смартфону, ми самі про це забуваємо.

Слабкість за відсутності смартфону

Зрештою, ніщо не розкаже краще про можливості, які дає нам смартфон, ніж стан людини, яка залишилася без нього. Відсутність смартфону робить людину слабкою і беззахисною. Користувач, який залишається без пристрою, лишається не лише без можливостей свого ґаджету, а й без здібностей, які були притаманні середньостатистичній людині ще 10-20 років тому, адже ми звикли зберігати все не у власній голові, а на картці пам’яті телефону. Ми не пам’ятаємо номерів наших знайомих, не знаємо наше місто так добре, як люди знали раніше, бо користуємося навігатором, ми навіть забули, як рахувати у стовпчик. Як людина, якій для дзвінка потрібен стаціонарний телефон, а новини дня до неї дійдуть лише з вечірнім телевізійним випуском, може конкурувати з Надлюдиною, яка все це робить менше, ніж за хвилину?

Ми стали Надлюдьми, але не через еволюцію, а завдяки технологіям. Ми приймаємо блага цифрової епохи як належне, але при цьому не розуміємо тієї сили, що тримаємо у руках,  як і того, якими нас робить прогрес. Ми стали рівними на просторі комунікацій, ми стали впливовими, у нас з’явилася неймовірна пам’ять, але якщо ці якості будуть йти лише від смартфону, а не від нас, то ми перетворимося на залежних кіборгів, які не здатні впоратися з повсякденням без свого ґаджету.

 

За результатами дослідження Die Kulturtrager «Як смартфони вплинули на поведінку людей», 2017

Ілюстрації з ресурсу Unsplash

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Замість того, щоби пробувати захищатися від системи, руйнувати її, протестувати проти неї, давайте спробуємо будувати систему, інституції, довіряти, створювати стандарти, професіоналізуватися і обертати ці стандарти системи в бік людини, її гідності і прав.