Івано-франківська платформа «Тепле місто» запустила перше в Україні урбаністичне онлайн-радіо Urban Space Radio. Його ідея – розповідати про міста мовою мешканців так, щоб історії Івано-Франківська були цікавими для маленьких містечок в іншій частині країні. Чи історії Києва, Львова, Одеси, Кривого Рогу, адже онлайн-радіо не має обмежень. Про наповнення ефіру, конкуренцію в онлайн-радіо та чому урбаністичні історії невичерпні розповідає програмний директор UrbanSpaceRadio Тарас Малий.
Ринок онлайн-радіо в Україні невеликий, у нас немає платформ з великим вибором онлайн-радіо, на які ти заходиш і очі розбігаються. А таких, що замість музики виготовляють контент, в Україні зовсім мало.
Мета «Теплого міста» – робити міста комфортнішими і доступнішими, а радіо як ніяке інше ЗМІ допомагає це розвивати.
Сам я не радійник – наша радіо-команда складається з телевізійника, публіциста і радіоведучого, але ми бачимо для себе це як великий виклик і великий плюс одночасно, адже можемо вести ефіри нестандартно, нешаблонно, дивитись на радіо під іншим кутом зору.
Унікальність Urban Space Radio в тому, щоб показувати жителям того ж Івано-Франківська місто не так, як вони звикли бачити його щодня.
Я нещодавно повернувся до міста, дивлюся на нього очима гостя – не як людина, яка тут виросла і вчилася, і так я можу знайти нові «ключики», які місцеві мешканці не помічають. Мої колеги-ведучі аналогічно відкриватимуть місто для себе.
У Штатах в 30-х роках письменники переїздили з мегаполісів у містечка, щоб писати романи, так і ми – переїхали з великих міст у менше, щоб створювати радіо. |
Наша команда не має окремого офісу, будемо базуватись в громадському ресторані UrbanSpace. |
У Штатах в 30-х роках письменники переїздили з мегаполісів у містечка, щоб писати романи, так і ми – переїхали з великих міст у менше, щоб створювати радіо. Наша команда не має окремого офісу, будемо базуватись в громадському ресторані UrbanSpace.
Ми не локальні, шукатимемо аудиторію в усій країні. Наші історії будуть об’єднувати мешканців різних міст, адже як говорять у «Теплому місті», – давайте створювати, а не руйнувати. Ідеї будуть пов’язані з розвитком міст – як час та технології змінюють міста, який їхній вплив на архітектуру. Наприклад, особливості архітектури Івано-Франківська будуть цікавими для нефранківчан – і навпаки, адже кожне місто має свої цікавинки.
Усі хочуть робити проекти в Києві, де більше медійних персон і легше знаходити гостей для ефіру, але чому не зробити радіо не в столиці, трохи децентралізувавши ринок? І розповідати про громадські ініціативи Харкова, Львова, Києва, Житомира, Одеси та інших міст, будувати між ними мости і знаходити рішення спільним проблемам.
Наразі ми працюємо в бета-версії, запустили музичний стрім, який був необхідним, щоб набрати музичну базу і побачити, як нас слухає аудиторія. Цікаво, що найбільше нас слухають у Києві, а вже потім – Івано-Франківськ, Львів, Харків, Одеса. У листопаді відбудеться офіційний старт: з новим сайтом, тематичними програмами про урбаністику, актуальне сучасне мистецтво, музику, кіно.
На сайті буде безкоштовний додаток, який легко скачати і встановити. Також у нас є охочі робити програми з Києва, Львова, Лондона, що виводить нас вже навіть за межі країни. Запустимо ранкове шоу, яке триватиме близько двох з половиною годин і починатиметься о 9:30 – коли слухачі прийдуть на роботу, заварять каву і увімкнуть радіо. Це не банальне розважальне шоу, ми говоритимемо про міста, розповідатимемо новини, які мають вплив на культурну сферу України. Наприклад, «Даха Браха» виступила в Лондоні – всі сказали «вау», але чому вони там виступали – не знають. А це була важлива подія для української музики.
Ринок онлайн-радіо тільки розвивається, тому про конкуренцію говорити складно. |
Якби «Радіо Аристократи» ще декілька років були одним класним онлайн-радіо в Україні, то цікаво, чи не знудилися б вони і не перестали працювати. |
З’являються нові проекти, які ростуть до високої планки, створеної «Аристократами», але в той самий час і створюють унікальну концепцію поруч. Наша ідея полягає у тому, щоб розповідати, як люди на маленьких клаптиках своєї землі роблять щось класне. Люди часто консервуються у власному місті і не бачать далі свого носа, а ми ж розповідатимемо, як у Коломиї чи в Кривому Розі мешканці створюють локальні проекти.
У нас незалежне прозоре радіо не лише тому, що будуємо скляну студію – а і як працюватимемо. Кожен, хто приходить в Urban Space, зможе запропонувати нам історію для програми, а ми можемо запросити його як гостя. Urban Space Radio відкриті до всіх, але беремо на себе відповідальність за якість і наповнення ефіру
Мене часто запитують : «Що ви робитимете, як історії про міста закінчаться?». Але це неможливо – всюди і щодня щось трапляється, і не лише аварії, а відбувається постійний процес розвитку і оновлення. Місцеві державні органи приймають рішення. Відкриваються нові заклади. Чи хоча б дослідити це явище зовнішньої реклами в Івано-Франківську: чому люди завішують свої магазини зовнішньою рекламою?
Наша аудиторія – слухачі, які постійно шукають нові знання, не дивляться телевізор, і , скажу жахливу річ – не читають регіональну пресу, місцеві газети «Вєсті», подорожують, мають власний бізнес – соціальний чи несоціальний. Ті, що виїхали з України, але зберігають зв’язок, або повернутись, чи хто планує виїхати. Умовний креативний клас. Умовний, адже це може бути студент.
Ми будемо робити офлайн-події – вечірки, лекції з гостями наших ефірів. Urban Space Radio –некомерційне, прибутку ми не матимемо, і грошей за відвідування подій брати не можемо. Мета таких подій – формування спільноти, створення ідей і обмін думками.