Як нам розуміти лідерство, коли провідна світова демократія, Сполучені Штати, обирає президентів зі стилями керівництва аж такими протилежними, як у Барака Обами та Дональда Трампа?
Як нам миритися зі світом, котрим постійно ширяться «безлідерські» рухи, як от #MeToo і Black Lives Matter, але й невпинно множаться авторитарні лідери, як от Путін, Ердоган чи Ас-Сісі (президент Єгипту – ред.)?
Й куди вписується решта нас? Світ надуповноважених натовпів і зростаючі очікування співучасті в усіх секторах здійснюють тиск на стилі та стратегії лідерства.
Щоб зорієнтуватися в цьому світі,слід почати з розуміння двох різних способів реалізації влади сьогодні:
- Стара влада працює як валюта. Вона утримується небагатьма. Раз заволодівши нею, її ревно стережуть. Можновладець має достатній її запас у своєму розпорядженні. Вона закрита, недоступна й керована лідером. Вона роздає накази та поглинає.
- Нова влада працює інакше, як потік. Вона твориться багатьма. Вона відкрита, керована співучастю рівних. Вона вповноважує та розподіляється. Як вода чи електрика, вона найпотужніша в моменти сплесків. Мета нової влади – не накопичуватися, а бути скерованою.
Більшість із нас розуміє, як працює лідерство стилю старої влади. Зрештою, це був основний спосіб досягти успіху, чи то в ролі глави держави, чи менеджера підрозділу в середньому бізнесі.
Але в епоху, коли ми настільки гіперпов’язані, і так багато з нас розраховують робити більш значний вклад у цей світ, ми також маємо зважати на нову владу, а саме здатність скеровувати енергію взаємопов'язаного натовпу.
|
Спершу обміркуйте, в який спосіб ви думаєте про світ.
Чи маєте ви установки «старої сили», схиляючись покладатися на експертизу, вірячи в достоїнства ієрархії та контролю, віддаючи перевагу конфіденційності над радикальною прозорістю? Чи розглядаєте конкуренцію, як спосіб витиснути з людей максимум?
Або ви думаєте більше в дусі «нової влади» – про співпрацю, мудрість натовпу та відкритість передусім?
Далі подумайте про методи, якими ви користуєтесь.
Ви покладаєтеся на нав’язування своїх уявлень світові? Чи випливає ваше лідерство з того, що ви знаєте, чим володієте чи контролюєте, чого інші не мають? Або, можливо, ви здатні залучити багатьох і отримати найкраще від них? Чи здатні ви започатковувати рухи та підтримувати громади, які існують за межами вашої власної організації?
Комбінуючи ці способи мислення та методи, ми можемо ідентифікувати чотири різні архетипи лідерства:
Лідер натовпу (Провідник)
поєднує модель лідерства нової влади та відданість і просування мислення в дусі нової сили. Лідер натовпу прагне більшого, ніж скеровувати владу свого натовпу; він хоче зробити його могутнішим.
У цьому архетипі ми знайдемо головних діючих осіб децентралізованих рухів, таких як #MeToo або #BlackLivesMatter. Але в New Power ми вважаємо, що Папа Франциск також є ефективним Лідером натовпу, який просуває владу в низи й назовні у своїй Церкві та надсилає перші сигнали, призначені розширити можливості мирян, зменшуючи владу католицьких кардиналів, і зрушує догмати в таких питаннях, як сексуальна мораль, не конче слідуючи доктрині чи спираючись на власний формальний авторитет.
Капітан групи підтримки (Пастор)
адвокує цінності нової влади, такі як співпраця, прозорість та участь, та все ж таки користується методами старої влади. Він або не бажає відмовлятися від контролю, або ще не опанував здатність скеровувати енергії пов'язаного натовпу.
Подумайте тут про президента Обаму – ще кандидатом Обама балотувався як Лідер натовпу, створюючи величезний приріст нової влади за рахунок невеликих пожертвувань та волонтерської потуги, щоб випередити Хілларі Клінтон у праймеріз (попередніх виборах). Як президент, він керував традиційно і не привів учасників свого руху на керівні посади, що перешкоджало його здатності обрати свого наступника або позиціонувати свою партію для епохи «після Обами».
Лідер замку (Наглядач)
поєднує цінності старої влади з моделлю управління старої влади – це традиційна ієрархічна та авторитетна модель лідерства, знайома нам з дитинства, і яка широко розповсюджена в таких галузях, як військова справа, бізнес та освіта.
Тут є велика кількість представників: від суворих авторитарних, таких як Кім Чен Ин, до мейнстрімних політичних лідерів, як Тереза Мей або попередник Папи Франциска, Бенедикт. За багатьох обставин Лідер замку ще часто стає у пригоді.
Виборний лідер (Війт)
використовує натовп і майстерно володіє засобами й тактикою нової влади, але робить це з установками старої влади, а в деяких випадках зосереджує усю владу в себе. Уявіть тут президента Трампа, який водночас керує широкою децентралізованою армією прихильників у соціальних мережах, але чиїм неодмінним твердженням є «Я єдиний можу це залагодити». Крім того він повертається до традиційних ієрархій, позиціонуючи себе як свого роду лідера-«богатиря» на верхівці.
Багато технологічних лідерів натовпу, зокрема Марк Цукерберг, сьогодні на роздоріжжі – провадити далі як Лідери натовпу чи як Виборні лідери?
Перед усіма нами постають два великі запитання.
Перше – яким лідером сьогодні є ти?
Друге – яким лідером ти маєш стати?
Щоб допомогти вам дати відповідь на ці запитання, а також показати, де розташовується ваш стиль управління, порівнюючи з деякими найвідомішими нині лідерів, New Power розробила тест.
Ви можете пройти тест тут.
Переклад Като Деспаті
Оригінал Which of these 4 types of 21st-century leader are you?
Ілюстрація з ресурсу unsplash.com