Аналітичний центр Sustainia опублікував у минулому році підбірку 100 кращих рішень з 61 міста світу, що демонструють як локальні уряди реагують на потребу адаптації до зміни клімату, створюючи супутню додаткову цінність для економіки, розвитку спільнот та здоров’я жителів.

Велика Ідея пропонує розглянути 10 сталих міських започаткувань, які можуть надихнути на зміни в українських містах.

Чиста енергія: Розумна переробка звалищних газів в Стамбулі, Туреччина

Стамбул може похвалитися найбільшим в Туреччині центром з переробки біогазу, оснащеним автоматизованою системою вимірювання й можливістю приєднання до існуючих газових шляхів, що поставляють енергію до майже 200 000 осель. Інноваційний завод генерує достатні для цього 50 МВт/год.

Проект складається з двох електростанцій, розташованих близько до двох великих звалищ у місті. На кожному полігоні необхідна установка поміж твердих відходів збирає метан, передаючи його в теплообмінник, пропускаючи далі через систему охолодження і осушення. Оброблений газ запускає двигун внутрішнього згоряння, який приводить в дію електричний генератор, що живить національну енергомережу. Система автоматичного вимірювання і регулювання на заводі дозволяє контролювати потік газу з 500 свердловин і 50 трубопроводів, розосереджених на обох звалищах.

Результатом інноваційного проекту є зменшення викидів метану у розмірах, еквівалентних приблизно 1,2 млн тонн викидів СО2 в рік – стільки вуглецю надають щорічно 800 000 автомобілів. Проект забезпечує майже 100 постійних робочих місць та відчутно зменшує вплив на забрудненість повітря і грунтових вод. Проект має й особливе національне значення, оскільки половина необхідного для Туреччини електропостачання забезпечується імпортом природнього газу. Завдяки новому заводу, країна зменшує залежність від імпорту природнього ресурсу.

Адаптаційне планування та оцінка можливостей: Стратегічний план із забезпечення ключових ресурсів у Парижі, Франція

Sustainia Cities100: Paris

Змістовна стратегія, що впроваджується з 2015 року, перетворює французьку столицю у стійке до кліматичних змін місто, особливу увагу приділяючи забезпеченню наявності ресурсів і благополуччю своїх жителів. Стратегія виділяє чотири пріоритетні напрями: захист парижан від екстремальних кліматичних явищ; забезпечення водою, продуктами харчування і енергопостачання; життя в умовах зміни клімату; зміцнення нового стилю життя і підвищення солідарності. Таким чином, 30 цілей та 35 кроків до втілення були встановлені як пріоритетні, і в даний час знаходяться в стадії реалізації під постійних контролем.

Такі дії включають в себе забезпечення продовольчого постачання міста, з метою значно збільшити площі для міського агрогосподарства до 2020 року й забезпечити 25% всього продовольства у місті локальним виробництвом до 2050 року; аналіз впливу на місто від падіння електромережі в разі повені Сени; збільшення площі і довжини охолоджуючих доріжок у місті під час сильної спеки. Взв’язку з проблемою підвищення температури у місті, стратегія також має забезпечити парижанам наявність прохолодних місць у 7-хвилинній відстані від домівок й доступність міських парків 24 години на добу в спекотний сезон.

Кліматична адаптація в дії: Боротьба з повенями у Неймегені, Нідерланди

Sustainia Cities100: Nijemejen

Вузький вододіл річки Ваал створює вузьке місце в місті Неймеген, яке вже давно піддається періодичному затопленню. Замість того, щоб блокувати річку високими огорожами, місто вирішило підтримати водну стихію, надавши більше простору вільній течії річки. Так, місцева влада доводить, що цільові адаптаційні до змін клімату дії підвищують не лише стійкість міста, а й мають значний соціальний та економічний ефекти.

В 2012 році місцева влада почала активно впливати на річку у 30 ключових місцях, перемістивши ключову дамбу на 350 метрів далі від води і почавши створення нового каналу річки паралельно з основним. Був розширений основний міст, та зведено три нові. Наприкінці проекту, у 2016 році, вдалося знизити рівень води у річці на 35 см, більше ніж планувалося, й під час високої води третина її переміщається новим каналом.

Хоча головною метою було захистити місто від повені й знизити рівень води у річці, в рамках проекту було створено нові рекреаційні зони, що підвищують якість життя місцевого населення. Позитивні зміни від проекту були навіть помітні в інших містах, зокрема в місті Дойзберг, Німеччина, що за 20 км вище по річці від Неймегена. Загалом проект забезпечив безпеку від повеней чверть мільйона місцевого населення, й позитивний ефект від його впровадження у грошовому еквіваленті оцінено у 295 мільйонів євро.

Переробка відходів: Юджин, США, заохочує локальний бізнес до переробки харчових відходів у компост й генерування прибутку через участь у проекті Love Food Not Waste

Sustainia Cities100: Eugene

Ініційований у 2011 році, комерційний проект включає близько 200 учасників з метою належним чином утилізувати харчові відходи. Широке партнерство між муніципалітетом, місцевими операторами зі збору сміття, комерційними об'єктами з компостування, локальними підприємствами та операторами роздрібної торгівлі робить збір відходів привабливим, пропонуючи учасникам безкоштовну підтримку, маркетингові матеріали й фінансові заохочення. Відходи, що збираються, перетворюється в компост і продаються у вигляді 100% переробленого продукту на роздрібному ринку. Частина доходів покриває інформаційну кампанію програми, а також надходить місцевим неприбутковим організаціям. Створений в рамках проекту компост широко застосовується в пришкільних ділянках в Юджині, збільшуючи здатність міста поглинати вуглець через удобрені зелені насадження.

Шляхом залучення зацікавлених сторін із самого старту, проект переріс у платформу для інформаційного обміну та взаємодії спільноти. З моменту започаткування було зібрано понад 8000 тонн харчових відходів, запакований компост продається більш ніж в 80 місцях в чотирьох штатах й використовується в багатьох поліпшувачах грунту в Юджині. Така кількість утилізованих харчових відходів дозволила уникнути 4000-тонного викиду парникових газів.

Міська стратегія протидії змінам клімату: Двопартійний план підсилює протидію змінам клімату в Сан-Дієго, США

У грудні 2015 року міською радою Сан-Дієго був прийнятий новий план дій в області клімату, за беззаперечної підтримки представників республіканської та демократичної партій, демонструючи, що зміна клімату апелює до кожного, незалежно від політичної приналежності.

За цим сміливим інноваційним планом, Сан-Дієго прагне скоротити вполовину свій вуглецевий слід до 2035 року втілюючи п'ять стратегій: зведення енерго- і водозберігаючих будівель; використання чистих і поновлюваних джерел енергії; пріоретизація пішохідного, велосипедного і транзитного пересування; безвідходне виробництво; стійкість до кліматичних змін.

Наразі вже було видано необхідні дозволи на встановлення 4000 сонячних панелей і прокладено більше ніж 260 км велодоріжок, заплановано подальше щорічне прокладення по 80 км нових та покращених. План націлює на створення 20 тис. додаткових помешкань у пішохідній близькості від головних транзитних вузлів, й забезпечення покриття 35% міської площі зеленими насадженнями. У плані також йдеться про масштабне оновлення системи водопостачання, зі зведенням необхідних водонасосних та очисних потужностей, що в кінцевому рахунку дозволить замінити імпорт води, який сягає наразі до 85% від загального рівня споживання у місті.

До 2035 місто сподівається застосовувати відновлювальну енергію на 100% потреб, залучати молодь та ветеранів у галузь розумної енергетики, забезпечуючи 25 тисяч нових робочих місць. Очікується також, що не менше 50% жителів відмовляться від індивідуальних автомобілей на користь транзитного, велосипедного чи пішохідного пересування містом. Вже до 2020 року, завдяки реалізації рішень згідно кліматичного плану, місто планує скоротити викиди вуглецю на 24 відсотки.

Забезпечення соціальної справедливості в умовах зміни клімату: Система доступного вело-шерінгу для містян з низьким рівнем доходів у Вашингтоні, США

Sustainia Cities100: Washington

Минулого року Вашингтон презентував низьковартісну програму членства у міській програмі вело-шерінгу, забезпечуючи рівний доступ до користування зеленим транспортом незалежно від рівня доходів. Через партнерів програми – місцеві неприбуткові організації, державні установи та заклади соціального забезпечення – долучитись до користування велотранспортом з відчутною знижкою можуть ті жителі, що отримують соціальну допомогу. В той час, як міськими велосипедами вже користуються 35 тисяч жителів, здійснюючи в середньому 250 тисяч поїздок щомісяця, організатори сподіваються на подальший ріст користування велотранспортом за рахунок нових, соціально-вразливих членів програми.

Додатково до зниження вартості послуг вело-шерінгу, програма надає також сервіс з навчання користуванню велосипедами. В червні минулого року до програми підключились п’ять громадських організацій, демонструючи, як міський департамент транспорту та недержавний соціальний сектор можуть взаємодіяти задля забезпечення суспільних потреб та досягнення позитивного результату у сфері захисту оточуючого середовища (6 тонн СО2 компенсується за рахунок всієї програми в місяць).

Енергетична ефективність помешкань: обов’язковий енергетичний аудит та підвищення енергоефективності великих будівель в Ґуанчжоу, Китай

Міською радою було встановлене зобов’язання на проведення енергетичного аудиту та підвищення енергоефективності для всіх великих установ, таких як державні заклади, лікарні, школи, а також культурні та спортивні об'єкти, в Ґуанчжоу до кінця 2017 року. План стосується загально 206 установ з річним споживанням енергії на щорічному рівні принаймні 1500 Мвт/год або загальної площі 20000 кв м з метою зниження потреби в енергії на 20% після того, як поліпшення будуть впроваджені.

План заснований на вражаючих результатах минулих років, коли більше 30 втілених у громадських установах проектів з підвищення енергетичної ефективності змогли сумарно скоротити річне споживання електроенергії на 21000 МВт/год і знизити кількість викидів CO2 на 12000 тонн з 2012 по 2015 рік. Метою такого нововведення у політиці міського адміністрування є зібрати приклади зелених громадських будівель і сформулювати стандарт споживання енергії для всіх державних установ в Гуанчжоу.

Програма має зменшити витрати на енергію сукупно на 15 мільйонів доларів щорічно після завершення впровадження програми. За підрахунками, викид вуглецю має зменшитись на 98 тисяч тонн до кінця 2018 року.

Транспортні рішення: Капітальне оновлення траспортної системи спрямовує урбаністичний розвиток Мехіко

Sustainia Cities100: Mexico

Запущена у 2014 році програма мобільності міста Мехіко представляє зміну парадигми в підході до міського планування: надаючи перевагу пішоходам, велосипедистам та користувачам громадського транспорту перед власниками автомобілів міська влада намагається посилити економічний розвиток і соціальну інтеграцію та скоротити кількість викидів CO2. Комплексна програма мобільності структурована по ряду стратегічних напрямків, з чіткою орієнтацією на створення вулиць з пріоритетністю громадського транспорту й можливостями транзитного сполучення.

Для цього у Мехіко вже додали 65 автобусів, що використовують стислий природній газ, на двох маршрутах, які обслуговують 23000 користувачів в день; розширили мережу швидкісних автобусних транзитних маршрутів;збільшили кількість міських велосипедів до 6000 на 444 станціях. У найближчі роки, програма, яка тісно пов'язана із загальною програмою розвитку Мехіко 2013-2018, сприятиме подальшому перетворенню міста, покращуючи доступ до соціальних і економічних можливостей через розширення велосипедної інфраструктури та заміну парку старих, забруднюючих повітря, маршруток і таксі новими екологічними транспортними засобами.

До прикладу позитивного ефекту від такої інновації, економічна активність по Calle Madero, однієї з важливих історичних вулиць міста, де було втілено програму підвищення мобільності, зросла на 80%, у вигляді рівня продажів, зайнятості та бізнес-інвестицій.

Економічний розвиток: Осло використовує державні закупівлі як механізм взаємодії з приватним сектором у сфері “зеленої” будівельної техніки

У той час, як державні закупівлі зазвичай використовуються урядами для стимулювання розвитку ринку в певних секторах, галузі безвідходного машинобудування не приділялось достатньої уваги в минулому. Щоб виправити це, міський уряд Осло втілює чотири пілотних проекти, залучаючи одночасно державні та приватні структури, для перевірки можливості впровадження наступних рішень: безпаливні роботи зі знесення та будівництва, виробництво поновлюваних джерел енергії на місці будівництва, прототипування електричних будівельних машин. Місто ініціює розробку за даними напрямами і забезпечує можливість застосування рішень на великих ринках. Результати пілотних проектів будуть використовуватись для державних закупівель транспортних засобів та будівельного устаткування, яке буде розпочато в 2018 році.

Хоча цей сектор є дуже специфічний і відносно невеликий, такі цільові закупівлі можуть мати істотний вплив. Тому необхідність вжиття заходів в області будівельної техніки та обладнання для досягнення цільових показників по скороченню викидів в Осло до 2020 року підкреслюється в кліматично-енергетичній стратегії міста. Дійсно, повне розгортання проекту за оцінками дозволить отримати 15% скорочень шкідливих викидів в цій підгалузі.

Використання зеленої техніки у будівництві в цілому місті дозволить уникнути викидів у розмірі 40 000 тонн до 2020 року.

Компанії, що взяли участь у програмі з розробки таких зелених машин та приладів, вже отримали нові замовлення ззовні. Окрім підвищення енергоефективності та зменшення викидів, така техніка має значно нижчий рівень шуму, що позитивно сприймається як будівельними командами, так і сусідніми з будівельними майданчиками спільнотами.

Розвиток стійкості спільнот: Низьковуглецевий бізнес-квартал у Гонконгу на промислових землях

Sustainia Cities100: Hongkong

У перетворенні індустріального району Коулун Іст у життєздатний бізнес квартал, міська влада Гонконгу використовує інноваційну інфраструктуру задля зменшення використання енергії, оптимізації мобільності жителів й збереження ресурсів. В рамках проекту було встановлено масивну охолоджуючу систему для дорожного покриття кварталу, нові та існуючі будівлі пройдуть зелену сертифікацію, буде розміщено засоби для зарядки електричного транспорту. 30 зелених будівельних проектів у кварталі вже скорочують викиди вуглецю на 56 тон в рік. Окрім зменшення шкідливих викидів, місто популяризує пішохідну мобільність у кварталі. У розбудові району також враховані необхідні заходи щодо адаптації до змінних кліматичних умов, з увагою до якості води та необхідного захисту від повеней, які ймовірні через оточення кварталу водоймою. Підсилюючи свої наміри, забудовники обіцяють третину простору зробити публічним простором, 60% якого буде зеленою зоною.

Гонконг мав подвійний виклик зробити квартал економічно привабливим, при цьому забезпечуючи зменшення викиду вуглецю й підвищення стійкості району до змін клімату, таких як підвищення рівня води. Охолоджуюча система дає 10% економію орендарям, шкідливі викиди вже зменшились в середньому на 12%, територія кварталу стала важливою соціальною зоною та місцем активного відпочинку користувачів простору.

Sustainia Cities100 включає ще 90 прикладів того, як місто здатне адаптуватися до швидкозмінних умов оточуючого середовища. Такі рішення можуть впроваджуватись й в меншому масштабі, зберігаючи єдину умову: використання містом розумних даних у співдії з усіма зацікавленими сторонами.
Аналіз та переклад: Юлія Соболь
Автор
ВЕЛИКА ІДЕЯ — платформа фінансування проектів через Спільнокошт / медіа соціальних інновацій

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Ті методики, за якими вчать дітей сьогодні, не мають жодних перспектив у майбутньому. Проблема з гуманітарними науками впливає на відсутність соціального інженерингу. Ми не розуміємо, ким ми є. Тому ці блукання переростають у намагання повернутися до архаїки.