TeamCanvas – новий корисний інструмент для команд.

 

Його творець Олексій Іванов розповідає про чотири стадії життя команд і чому більшість стартапів розпадаються.

Є декілька інструментів для моделювання бізнес-кейсів. Найвідоміший із них, Business Model Canvas, добре себе зарекомендував, але не зачіпає інших тем, окрім вашого продукту і того, як заробляти на ньому гроші.

 Для будь-якого невеликого проекту важлива робота в команді, але та складова, що відповідає за міжособистісні стосунки, часто випадає.

Так сталося, що в мене і мого друга є досвід у цій сфері, і ми вирішили об’єднати зусилля, протестувати, що вийшло. Першим завданням було створити прототип, потім було шість різних ітерацій, як би це мало виглядати. Ми протестували на приблизно 15 різних командах – від команди з двох людей до великої компанії.

Читайте, що таке Канва бізнес-моделі / Business Model Canvas

Моя знайома Маша Фай працює у великій компанії у відділі дизайн-мислення і інновацій, вона скористалася нашою Team Canvas – спробувала застосувати у своїй групі, і отримала гарні результати. У них якраз тоді були кадрові зміни, і це допомогло їм усвідомити, що вони роблять і куди разом ідуть. Також ми провели сесію для одного акселератора в Голландії, StartupBudCamp, і наші команди отримали дуже хороші відгуки.

Щоб провести сесію, потрібно лиш завантажити Team Canvas, роздрукувати її або намалювати на дошці, узяти клейкі папірчики, зібрати команду і «пройтись» по всім питанням – аби кожен з команди написав свої відповіді.

image

У результаті вийде портрет командної роботи: що команда хоче, хто за що «стоїть», у кого які сильні і слабкі сторони. Стається так, що команда по-іншому дивиться на свою роботу, орієнтується на спільну діяльність, деякі розповідають про свої цілі, підкреслюють речі, які їм не подобаються вже якийсь період часу, відбувається психологічний крок у сторону більш зрозумілої і прозорої роботи. 

Я працюю в Phillips у командах, де займаюсь проектами, і одна з перших речей, які я роблю – це Team Canvas. Спершу ми розробили великий Canvas, у якому є поля включно з конфліктами, що виникають під час роботи.

image

Потім ми зробили простішу версію, Basic, з п’яти полів, яку можна використовувати на початку проекту – збирається група людей, починає працювати, розробляє зрозумілу структуру, говорять про особисті цілі, завдання, як кожен сприймає і розуміє свою роботу – коли починаєте, коли закінчуєте, як спілкуєтеся.


 Ці речі не складні, не якась там магія, і багато хто чомусь думає, що вони очевидні, але як показує досвід у кожного свої уявлення про очевидне.

Зазвичай команди розвиваються в чотири етапи. Перший – усі намагаються дружити, згладжувати спірні моменти. Цей стан можна порівняти зі станом дитини, яка залежить від батьків. Так і нова людина – вона хоче влитись у колектив, залежить від інших членів команди і намагається не висовуватись.

А потім виникає друга, конфліктна стадія, підлітковий вік, коли люди не розуміють, що з цією конфліктною стадією робити – а вона чи рано чи пізно настає. Багато хто вважає, що конфлікт – це погано, і намагаються скотитись у першу стадію, продовжують робити вигляд, що все гаразд. А найчастіше виникають приховані конфлікти, коли неясно, як усе адекватно вирішити, з'являються емоції, і проекти розпадаються.

У Штатах опитували інвесторів стартапів: чому, на їхню думку, розвалюються стартапи. Самі стартапери відповіли б заангажовано, адже вони учасники, а інвестори дивляться на це збоку. І більше 60% проектів, підтриманих інвесторами, закінчувались невдачею через проблеми в команді. Це дуже великий відсоток, проте проблеми не завжди очевидні учасникам команди.

На третій-четвертій стадіях люди вчаться взаємодіяти, і за допомогою цього інструмента ми хочемо допомогти людям – що робити в конфліктній ситуації, або як діяти, якщо вам незрозуміло, де ви знаходитесь.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Освіта нового покоління спирається на цінності, як квінтесенцію людської мудрості різних епох і країн. За цією логікою навчання має фокусуватися на нових знаннях і дисциплінах, що ще не стали частиною загального культурного багажу.