TeamCanvas – новий корисний інструмент для команд.

 

Його творець Олексій Іванов розповідає про чотири стадії життя команд і чому більшість стартапів розпадаються.

Є декілька інструментів для моделювання бізнес-кейсів. Найвідоміший із них, Business Model Canvas, добре себе зарекомендував, але не зачіпає інших тем, окрім вашого продукту і того, як заробляти на ньому гроші.

 Для будь-якого невеликого проекту важлива робота в команді, але та складова, що відповідає за міжособистісні стосунки, часто випадає.

Так сталося, що в мене і мого друга є досвід у цій сфері, і ми вирішили об’єднати зусилля, протестувати, що вийшло. Першим завданням було створити прототип, потім було шість різних ітерацій, як би це мало виглядати. Ми протестували на приблизно 15 різних командах – від команди з двох людей до великої компанії.

Читайте, що таке Канва бізнес-моделі / Business Model Canvas

Моя знайома Маша Фай працює у великій компанії у відділі дизайн-мислення і інновацій, вона скористалася нашою Team Canvas – спробувала застосувати у своїй групі, і отримала гарні результати. У них якраз тоді були кадрові зміни, і це допомогло їм усвідомити, що вони роблять і куди разом ідуть. Також ми провели сесію для одного акселератора в Голландії, StartupBudCamp, і наші команди отримали дуже хороші відгуки.

Щоб провести сесію, потрібно лиш завантажити Team Canvas, роздрукувати її або намалювати на дошці, узяти клейкі папірчики, зібрати команду і «пройтись» по всім питанням – аби кожен з команди написав свої відповіді.

image

У результаті вийде портрет командної роботи: що команда хоче, хто за що «стоїть», у кого які сильні і слабкі сторони. Стається так, що команда по-іншому дивиться на свою роботу, орієнтується на спільну діяльність, деякі розповідають про свої цілі, підкреслюють речі, які їм не подобаються вже якийсь період часу, відбувається психологічний крок у сторону більш зрозумілої і прозорої роботи. 

Я працюю в Phillips у командах, де займаюсь проектами, і одна з перших речей, які я роблю – це Team Canvas. Спершу ми розробили великий Canvas, у якому є поля включно з конфліктами, що виникають під час роботи.

image

Потім ми зробили простішу версію, Basic, з п’яти полів, яку можна використовувати на початку проекту – збирається група людей, починає працювати, розробляє зрозумілу структуру, говорять про особисті цілі, завдання, як кожен сприймає і розуміє свою роботу – коли починаєте, коли закінчуєте, як спілкуєтеся.


 Ці речі не складні, не якась там магія, і багато хто чомусь думає, що вони очевидні, але як показує досвід у кожного свої уявлення про очевидне.

Зазвичай команди розвиваються в чотири етапи. Перший – усі намагаються дружити, згладжувати спірні моменти. Цей стан можна порівняти зі станом дитини, яка залежить від батьків. Так і нова людина – вона хоче влитись у колектив, залежить від інших членів команди і намагається не висовуватись.

А потім виникає друга, конфліктна стадія, підлітковий вік, коли люди не розуміють, що з цією конфліктною стадією робити – а вона чи рано чи пізно настає. Багато хто вважає, що конфлікт – це погано, і намагаються скотитись у першу стадію, продовжують робити вигляд, що все гаразд. А найчастіше виникають приховані конфлікти, коли неясно, як усе адекватно вирішити, з'являються емоції, і проекти розпадаються.

У Штатах опитували інвесторів стартапів: чому, на їхню думку, розвалюються стартапи. Самі стартапери відповіли б заангажовано, адже вони учасники, а інвестори дивляться на це збоку. І більше 60% проектів, підтриманих інвесторами, закінчувались невдачею через проблеми в команді. Це дуже великий відсоток, проте проблеми не завжди очевидні учасникам команди.

На третій-четвертій стадіях люди вчаться взаємодіяти, і за допомогою цього інструмента ми хочемо допомогти людям – що робити в конфліктній ситуації, або як діяти, якщо вам незрозуміло, де ви знаходитесь.

Системи фінансових показників, які дають ресурс приймати управлінські рішення

Освіта нового покоління спирається на цінності, як квінтесенцію людської мудрості різних епох і країн. За цією логікою навчання має фокусуватися на нових знаннях і дисциплінах, що ще не стали частиною загального культурного багажу.