Коли спільноти «Відкривають Україну»

Коли спільноти «Відкривають Україну»

166 6 хвилин хв. читання
19.12.2017

Кейс успішної кампанії збору коштів на гейміфікований портал для підлітків

Велика Ідея продовжує рубрику «Як поживаєте?» про вдало профінансовані кампанії на Спільнокошті і цього разу завітала «у гості» до ідейних натхненників проекту «Відкривай Україну». З моменту успішного завершення кампанії проекту пройшов рік. За цей час команда проекту розробила гейміфікований портал для підлітків, де останні, граючись, навчалися спочатку, як реалізувати свій інноваційний проект на рівні школи, а потім – на рівні міста. Уже навіть є фіналісти, які мають конкретні плани змін своїх малих міст, а деякі незабаром вирушать за кордон – поглиблювати свої знання. Практики розпитали PR-менеджерку проекту «Відкривай Україну» Анастасію Вергелес про те, як не опускати руки, коли проект не збирає очікуваної суми, і попри все реалізувати свою масштабну ідею.

Побудуй свою Україну. У себе на вулиці

Підлітки, які нині підростають у малих містах країни, хочуть якнайшвидше вирватись із тенет малої батьківщини. У якесь велике місто, якого вони зовсім не знають, як часто не знають і самої України. Здається, що у Києві можна дуже легко реалізувати свій потенціал. Бо це ж столиця, там, мовляв, все для того є. Але їм ніхто не каже, що це не завжди так.

2014 року український музикант Денис Блощинський поїхав в АТО підтримати військових. Дорогою додому він дав кілька концертів у малих містах Донецької та Луганської областей. І тоді, під час спілкування з групою дітей, він виявив, що вони нічого не знають про свою країну. «Денис був під враженням, але швидко придумав що з цим робити», – пригадує Анастасія Вергелес, дружина Дениса та PR-менеджрека проекту «Відкривай Україну». Після усвідомлення проблеми зсередини, музикант вирішив діяти. Для початку він захотів показати підліткам, що Україна – це вони самі, це ті люди, які живуть у малих містах і мають прямісінько під ногами усі можливості. Так сформувалася ідея проекту «Відкривай Україну».

 

– Тоді народилися відразу дві ідеї, – розповідає Анастасія. – Перша – створити гейміфікований портал «Відкривай Україну». Друга – об’єднатися однодумцям. Так згодом з’явилась фундація соціальних інновацій «З країни в Україну». Як результат співіснування бачимо гейміфікований портал. Чому саме такий формат? Бо дітей дуже важко відтягти від комп’ютерів. А тут можна навчатись з допомогою техніки. До речі, завдання ми даємо онлайн, а виконують їх офлайн.

І якщо фундація могла існувати сама собою чи то за певної підтримки окремих людей, то портал потребував серйозних фінансових вливань. Адже цей проект мав об’єднувати майже триста малих міст, а це близько восьми тисяч людей. І з них насамперед підлітків та їхніх вчителів, а ще волонтерів та координаторів проектів.

Звісно найголовніше та найцікавіше із запланованого мало втілюватися на гейміфікованій платформі. Тож саме на розробку порталу збирали «усім світом». Як голому на сорочку, жартує Анастасія.

-      Уся суть проекту – у цьому гейміфікованому порталі «Відкривай Україну». Адже лише так ми могли зацікавити підлітків, давати їм завдання, підказувати, пояснювати та врешті-решт вчити їх тому, як правильно свій проект реалізувати. Тож після того, як вирішили, що порталу бути – покликали спеціалістів. Поговорили. Зрозуміли, що це дуже дорого. Потім вирішили, що впораємося самі. І зрештою дізнались про Спільнокошт. Звичайно, ми вирішили скористатися можливістю і назбирати потрібну нам суму. Ми захотіли багато (сміється – авт.) грошей. За 50 днів планували зібрати 350 тисяч гривень.

Утім, як виявилося, зібрати таку суму за майже два місяці нереально. Не тому, що проект не вартий уваги, а тому, що його добре не прорекламували. Урешті-решт довелося перейти на іншу форму фінансування, і команда таки зібрала майже 183 тисячі гривень.

Анастасія зізнається, що команда проекту не була готова до краудфандингу:

-       Зараз ми розуміємо, що до збору коштів таким способом треба було ретельніше готуватися. По-перше, зібрати таку суму за короткий проміжок часу дуже важко. По-друге, про проект треба постійно розповідати усім. По-третє, треба було найняти людей, які б рекламували проект. Узагалі, організатори повинні чітко сформувати меседж, на що вони просять гроші. Інколи важко пояснити партнерам, для чого нам треба якась сума. А тут довелося просити гроші у людей, які не розуміють, чого від них хочуть.

Та все ж таки це була історія зі щасливим фіналом. Після вдалої реалізації масштабного проекту «Відкривай Україну» Анастасія Вергелес дає кілька простих порад тим, хто хоче назбирати грошей для втілення власної ідеї з допомогою краудфандингу:

-      Ви повинні розуміти на що ви збираєте кошти. Цю ідею треба лаконічно та переконливо донести до людей. Сума, яку ви проситимете, не має бути дуже великою. Зважайте бодай на той факт, що нині в країні справді складана ситуація. Перед тим, як писати проект, обов’язково порадьтеся із спеціальними консультантами, які краще обізнані в тій чи іншій сфері. Ну і звісно найголовніше – це рекламна кампанія. Ви повинні розповідати про проект широкій аудиторії. Залучати своїх знайомих, а ті – своїх знайомих. Це важливий елемент. Під час останніх днів збору коштів ми розповідали усім про проблематику нашого проекту, про те, хто ми і для чого ми це все робимо. Власне, через особистостей люди і почали фондувати в проект. 

 

То кого ж підтримали доброчинці? А все просто. Це активні підлітки, які спочатку грали в гру на гейміфікованому порталі «Відкривай Україну». Потім реалізували задумане у своїх містах. Поділилися досвідом з іншими «колегами по цеху», а потім вибороли місце в фіналі. А таких команд фіналістів у проекті «Відкривай Україну» було шість. Три з них поїдуть у освітні подорожі закордон. А їх ідеї, каже Анастасія Вергелес, справді масштабні.

Так, наприклад, одна з команд запустила кампанію будівництва очисних споруд у Хусті. Друга – оголосила «війну» дорослим, і вирішила, що у місті Мала Виска треба побудувати особливі дитячі майданчики. І розмістити їх на деревах. А от третя команда вирішила побудувати у місті Новодністровськ фунікулер. Не для краси, а для зручності, адже це місто має дуже «хвилястий» ландшафт.

Хто знає, можливо, у процесі реалізації проектів підліткам та їхнім помічникам доведеться звернутись до краудфандингу. І тут на поміч прийде Велика Ідея. Але це вже інша історія…

 

Фото надано Анастасією Вергелес. Відео з сайту "Відкривай Україну"

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Роберт Халф дослідив відмінності роботи представників різних поколінь на робочому місці. Директорів компаній запитували: «У якій із наведених сфер ви бачите найбільші відмінності серед співробітників вашої компанії різних поколінь?» 30% відповіли, що в навичках спілкування, 26% — адаптації до змін, 23% відповіли, що в технічних навичках. Тільки 7% відповіли, що люди різних поколінь не відрізняються в роботі.