Ключ до спільноти

Ключ до спільноти

611 8 хвилин хв. читання
17.07.2017
Потужна та активна спільнота - мрія громадських організацій та суспільно-корисних ініціатив. Як сформувати такий ресурс та налаштувати корисну для обох сторін взаємодію?

Впродовж останніх 3 років в Україні сформувалися та виросли потужні організації, які не лише реалізують важливі соціальні проекти, а й згуртували навколо себе дієві спільноти. Ми поспілкувалися з керівниками та учасниками організацій «Агенти змін», «Тепле місто», Greencubator, «Дивовижні» – Максимом Головком, Романом Зінченком, Марією Насєдкіною та Яриною Мельник – про те, якими є їхні спільноти, як вони залучають їх до спільної роботи та які інструменти взаємодії використовують.

 

Агенти змін

«Агенти змін» прагнуть наблизити Київ до цивілізації та розширити зону комфорту в місті, змінюючи підходи до розробки міських проектів. Команда працює над оновленням візуальних комунікацій у Київському метрополітені, розробкою адресних покажчиків для Києва, довідником благоустрою новобудов та оновленням вулиці Ярославів Вал. 

Agenty zmin

Спільнота «Агентів змін» та рівень її залученості зростав разом з командою та новими проектами. Спершу кияни та найближче оточення спостерігало за тим, як команда дизайнерів-волонтерів розробляє оновлену схему метрополітену. Однак, як тільки «Агенти змін» створили організацію та почали робити проекти для міста на постійній основі, учасники спільноти почали активно долучатися до проектів, в тому числі і фінансово. «Агенти змін» почали формувати спільноту у групі на Facebook і сьогодні вона налічує 16 тисяч активних містян.

Інгредієнти росту "Агентів змін"

Одного разу начальник депо вирішив підправити схему на власний смак, учасники спільноти зауважили невідповідність та підняли хайп – схеми зняли, адміністрація Метрополітену все виправила. На думку команди, таку активну участь киян у міських проектах складно було уявити два роки тому.

spilnota_AZ

Інструменти. Група у Facebook стала основним каналом комунікації та взаємодії зі спільнотою. У ній команда інформує про реалізацію проектів, проводить онлайн-трансляції з досліджень чи тестування, які проводить «в полі». На думку Максима Головка, учасника «Агентів змін», окрім кінцевого результату важливо показувати сам процес та підходи, і в цьому плані відеоролики – чудовий інструмент. Також команда проводить офлайн-презентації, які дають можливість обговорити проекти вживу у форматі діалогу.

Кейс. В проекті оновлення схем Київського метрополітену спільнота брала участь на всіх етапах – від розробки до тестування. За словами Максима Головка, схеми десятки разів вичитувалися самими користувачами, що забезпечило якість кінцевого продукту –  в результаті схеми вийшли без жодної помилки.

pocket_maps_AZ

Ще один кейс – проект кишенькових схем метро, до якого долучився бізнес. Чотирьохстороння взаємодія між метрополітеном, користувачами, бізнесом та «Агентами змін» створила цінність для всього міста.

 

Greencubator

Greencubator прагне виховати покоління людей, які вірять в енергетичну демократію, інклюзивну енергетику і готові розвивати соціальні і технологічні інновації в Україні.

Tesla camp_Greencubator

Спільнота. Організація об’єднує навколо себе підприємців, стартап-спільноту, держслужбовців та представників громад, інженерів і технологів, – усіх, кого цікавлять зелені технології і хто створює продукти та рішення на перетині науки, соціальних і технологічних інновацій, підприємництва.

Одним з чинників формування спільноти свого часу стали свіжі формати подій – кемпів та хакатонів, зокрема Energy Сamp та Tesla Сamp. Події на відкритому повітрі, які працюють від виробленої на місці енергії, сприяють відкритому та творчому спілкуванню.

Spilnota_G

Залучити представників громад, мерів та чиновників вдалося завдяки книзі «Місто старптапів», яку Greencubator видав українською.

Жодна важлива подія Greencubator не можлива без підтримки волонтерів. Саме вони допомагають в організації, створюють позитивну атмосферу та часто виступають амбасадорами ідей та цінностей, які сповідує Greencubator. В планах організації – більш активно залучати університетські спільноти та мережі підприємців.

Інструменти. Спільнота Greencubator складається з доволі різних середовищ, і способи взаємодії з ними можуть істотно відрізнятися одне від одного. Тому, координатор організації Роман Зінченко радить ретельно підбирати способи взаємодії відповідно до аудиторії та її потреб. Сьогодні організація у пошуках нових рішень, щоб комунікація зі спільнотою стала ще ефективнішою і в результаті вона отримувала більше можливостей. Окрім соціальних медіа, розсилок та зустрічей, команда планує запустити контент-платформу з таргетованим відбором можливостей для студентів, лідерів громад, підприємців, а також програму стажувань для талановитої молоді, навчальну програму для чиновників і мерів з візитами закордон для вивчення досвіду побудови екосистем.

Spilnota_Hack

Кейс. Залучивши інноваційні спільноти та центри по всій Україні, команді Greencubator вдалося організувати масштабний паралельний хакатон енергетичної свободи Hack4energy. Подія відбувалася в 11 містах одночасно і під час неї виникли десятки команд, які створили прототипи і відтестували власні ідеї у сфері демократизації енергетики та енергоефективності.

 

Дивовижні

«Дивовижні» розвивають культуру активізму і громадянського суспільства вцілому.

Dyvovyzhni

Спільнота. Дві великі групи, з якими працюють «Дивовижні», – проактивні люди та громадські активісти. Люди з ідеями та проектами часто з’являються спонтанно, тому спільнота може бути ситуативною, непостійною і швидкозмінною. Команда фіксує кожен успішно реалізований проект у кейс і у креативний спосіб доносить його громадськості. Цінність таких кейсів, на думку Марії Насєдкіної, координаторки «Дивовижних», у тому, що вони надихають та показують приклад для наслідування іншим.

Інгредієнти росту: Дивовижні

Spilnota_Dyvo

Інструменти. Незважаючи на такі характеристики спільноти, Дивовижним вдалося залучити близько 3000 осіб та сформувати мережу активістів з 300 людей, а також реалізувати проекти в дванадцяти містах України. Ключем до побудови активної спільноти стало живе спілкування на лекціях, воркшопах, фестивалях, громадських обговореннях, акціях з благоустрою, пікніках, смузі-вечірках. Формальне і неформальне спілкування, на думку Марії Несєдкіної, сприяє побудові довіри в спільноті.

Електронна розсилка, як показав досвід роботи, такого ефекту не дає. Команда залучає активістів у якості локальних експертів і проводить з ними глибинні інтерв’ю, щоб отримати актуальні знання про місто. «Дивовижні» допомагають активістам з організаційним розвитком і діляться з ними корисним контентом через лекції та розбори кейсів.  

Spilnota_D

Кейс. Один з найуспішніших прикладів – проект, реалізований у Запоріжжі протягом року. «Дивовижним» вдалося вибудувати тісні стосунки з місцевими активістами та залучити їх до організації фестивалю UCRAZYANS, який є своєрідним відкритим громадським простором. Учасники спільноти стали повноцінними партнерами і активно долучалися до наступних проектів, ділилися власним досвідом у проектах в інших містах. Стратегія поступових, еволюційних змін отримала своє ефективне підтвердження в міцних контактах між осередками активістів з різних міст.

 

Тепле місто

«Тепле місто» прагне збільшити кількість міждисциплінарних ініціатив у Івано-Франківську і сприяти їхній синергії, надихнути містян реалізовувати проекти.

Teple misto

Спільноту «Теплого міста» формують місцеві мешканці, ініціативи, мережа соціально-відповідального бізнесу з 60 партнерів та меценати-співзасновники Urban Space 100, а також ініціативи з інших міст. Саме активна сівпраця та залучення підприємців вирізняє спільноту «Теплого міста» з-посеред інших подібних платформ. Особливість підприємців, за словами Ярини Мельник, керівниці програми «Міські Гранти», в тому, що вони дуже добре відчувають цінність кожної гривні чи задіяного ресурсу, що піднімає планку проектів, і, на відміну від донорських організацій, більш оперативно можуть реагувати на потреби проектів чи спільноти.

Teple_Forum

Інструменти. Команда «Теплого міста» проводить навчальні події та щоквартальні зустрічі для бізнес-партнерів аби спонукати їх до взаємодії, залучає їх як експертів у грантові програми, як помічників у соціальні проекти. Крім постійних зустрічей для партнерів, організація у розсилках ділиться інформацією про події та процеси Urban Space 100.

З мешканцями та ініціативами команда тісно працює під час подачі на програму міських грантів та грантів від Urban Space 100, а на етапі реалізації допомагає отримати дозволи від міської ради, знайти підрядника чи залучити волонтерів. Ініціативи, які не отримали фінансування, «Тепле місто» підтримує порадами і консультаціями. Тісна робота на всіх етапах допомагає збудувати міцні зв’язки, тому навіть після завершення проектів їхні учасники залишаються частиною спільноти.

teple_miski granty

Кейс. Urban space 100 – громадський ресторан, який об’єднав співзасновників-меценатів з найрізноманітніших сфер як з Івано-Франківська, так і з за-меж міста. 50% від прибутку ресторану спрямовує на реалізацію соціально-культурних та урбаністичних проектів у місті. За 2,5 роки існування Urban Space 100, а це, в першу чергу, – його відвідувачі, профінансував 40 проектів на суму в півмільйона гривень. При цьому «Тепле місто» не впливає на рішення співзасновників-мецентів.

Teple_Urban100

Модель Urban Space 100 викликала живий інтерес, що надихнуло команду запустити на її основі франшизу. Наступним відкриється Urban space 500 у Києві – саме зараз триває збір співзасновників.

Робота зі спільнотами – це кропітка робота, яка потребує часу та ресурсів, але у довгостроковій перспективі дає потужний ресурс організаціям, піднімає якість проектів та створює цінність для суспільства.

Фотографії надано проектами, представленними у статті.

Зрозумілі поради, завдяки яким бізнес зможе вийти на краудфандинг, а значить залучити ресурси, підвищити впізнаваність свого бренду та зростити спроможність команди.

Внезапная свобода может убить. Метамодернистка изучает границы ответственности за вмешательство.